Citat:
Ursprungligen postat av
desiderius
Givetvis måste det finnas skepsis, allt är en balans. Dessutom finns det olika tolerans beroende på vad som är utfallet. Dör 50% av en sjukdom kan man acceptera fler allvarliga biverkningar än om 1% dör. Är det 0.001% som dör börjar vi hamna i nivåer där det är omöjligt att avgöra om det verkligen är det man tittar på som är avgörande faktorn. Speciellt när man använder ett positivt PCR prov som ersättning för alla andra möjliga dödsorsaker.
Det har väl aldrig varit någon fråga för riskgrupper att vaccinera sig, oavsett om vaccinet har en (långsiktigt) osäker design. Den har ju uppenbarligen en skyddseffekt som drastiskt minskar risken hos de allra äldsta? Kanske inte för att dö över lag men åtminstone för att dö med covid. För just Covid kan jag även förstå att personer med lite sämre generell hälsostatus i 60 och kanske 50 år ålder också väljer att vaccinera sig då en liten större grupp än väntat har råkat illa ut i de grupperna och fått ligga inne på IVA länge. Men längre ned än så börjar man verkligen ligga på gränsen. Väldigt få har dött i åldersgrupperna 40,30 och 20. Bland barn är det ju nästan total avsaknad av dödsfall. Skulle man dessutom gräva i de få som finns skulle man sannolikt hitta andra faktorer som spelat in. Upp till 30 års ålder är det dessutom väldig få som behöver läggas in (med covid då) under 0.25% av registrerat positiva, och då får vi räkna med att en del av de som ligger inne kommer ett antal registrera positivt för covid utan att det var anledningen för inläggningen. Hur stor denna grupp är svårt att hitta data på, men tittar man på snittet för de senaste 10 årens antal inläggningar per åldersgrupp finns mer eller mindre inga avvikelser. Möjligen något färre än normalt i grupperna 0-49 och 80-89 år.
Det bästa vore om man varit öppen och ärlig med exakt vilka siffror som gäller och sedan låtit personer själva bestämma utifrån deras egen riskprofil. Känner man sig osäker kan man kontakta en doktor (som då förhoppningsvis får vara ärlig) är man lite större (BMI) och har rökt och har tendens till astma och ev diabetes kanske det är klokt att ta vaccinet. Är man frisk och tränar flera dagar i veckan och äter vettig kost kanske inte.
Påhittet om att man måste vaccinera alla för att skydda extrema riskgrupper (efter att de har blivit vaccinerade) är och kommer förbli vansinne.
Givet att vaccinerna är inte 100% perfekta och behöver förnyas! Men det gör dom inte värdelösa.
Fast skillnaden här handlar om att det är 10-20% av alla som blir covid-smittade som behöver sjukhusvård, 5% av dessa får allvarlig form, och ålder 70+ har en risk på 0,5-0,8% att dö, samtidigt som 0,1% av dom yngre grupperna riskerar att dö.
Vad folk utanför vården inte fattar, som jag gång på gång kommer tjata mig igenom är att blir du smittad och inlagd oavsett om du överlever så är det "inte bra att bli smittad" och hamn på sjukhus, de ökar risken för flera sjukdomar, och det kan indirekt leda onödigt lidande eller till döden för- eller senare. Oavsett vill du inte ha fler sjukdomar? Säg nu om 10-20% grovt uppskattat behöver sjukhusvård i den äldre gruppen, det är något som vi inte kan hantera på ett riskfritt sätt ur resurser heller vad vi vill ska ske, det är så enkelt tyvärr.
https://lakartidningen.se/klinik-och-vetenskap-1/nya-ron/2021/09/covid-19-okade-risken-for-hjartinfarkt-och-ischemisk-stroke/
” Båda metoderna visade att risken för hjärtinfarkt och ischemisk stroke ökade 3–7-faldigt den första veckan och trefaldigt den andra veckan efter insjuknandet i covid-19” ->Givet att det blivit bättre med koagulations behandlingarna nu. Dom här människorna som sedan dör av den vanligaste hjärtsjukdomen kommer inte få beteckningen "Död av covid-19" Även om det är orsaken till att dom fick hjärtsjukdomen.
År 2019 avled 88 822 personer folkbokförda i Sverige. Av dessa var 44 761
kvinnor och 44 061 män. Hjärt- och kärlsjukdomar orsakade flest dödsfall
följt av tumörsjukdomar. Ingen av dessa kommer ju hamna som en % med i statistik covid-19 dödsfall. Man dog ju i hjärtsjukdom (aka som man fick av covid19.). Man bara det säger ju lite om hur man kan mörka med statistik hur sjukdomen faktiskt påverkar oss i längden.
Så länge folk behöver sjukhus vård i för hög omfattning än vad världen klarar av att hantera så kommer nytta med att vaccinera väga över risken att stoppa alla på sjukhus, se på Rumänien, dör 1 person var 4:min. Än så länge så kommer det vara värt att vaccinera som vi alltid gjort. Och tyvärr blir priset att någon får en allvarlig biverkan liksom inget går att skydda någon 100% från. Dom flesta biverkningar går över och går att behandla. Man ska inte försumma dom såklart.
Bland barn är det förmodligen så att man borde avvakta eller dosanpassa. Det handlar där inte om att barn dör i sig av covid19, utan att de handlar om att man litar på den datan man har för att dra ner på smittspridningen. Sen vet vi ju alla här in som det tjatats att smittspridningen inte nödvändigtvis stoppas av vaccinering.
Covid- 19 har ju nu blivit betydligt mer smittsamt - men dödligheten kanske sjunkit något? Jag vet inte faktiskt. Vi har blivit tok mycket bättre på hur vi ska behandla covid 19 på sjukhus, vilket är rejält positivt angående att inte dö. Men när det gäller eventuella skador efter sjukhusvistelsen så kan det vara ett högt pris att betala.
Hur mycket påverkas vården utav covid 19?
Ett exempel är helt cancervården.
https://lakartidningen.se/aktuellt/nyheter/2020/03/screening-pausas-pa-grund-av-corona/
”Screening pausas på grund av corona. Cancerscreening stoppas tillfälligt på flera håll i landet på grund av coronasmittan. Bland annat pausas all screening i Stockholm. Vissa typer av screening är nödvändig enligt lag, men det finns förståelse för den speciella situationen.”
Tycker däremot inte vi ska ha tvångsvaccinering.