Citat:
Ursprungligen postat av
trid3nt
Nu går han full Wilderäng i sitt inlägg om valet 2022. Jisses, vad frustrerad han är. Det är som en riktigt haverist som har bränt en säkring och spyr sitt förakt över folk som inte har sett ljuset (vilket ju han har).
Några sköna axplock:
”Det enda du visar med en blank röst är att du är ett fegt fårk”
”om det kommer hållas några mer demokratiska val i Sverige efter 2022. Annars ses vi koncentrerade i omskolningslägren”
”För övrigt ser man på upprördheten och protesterna från fårket i kommentarerna att jag är helt rätt ute i att skita i att rösta”
”Tillägg för alla medblivna som inte fattar vad som stod ovan: MED är som SD, men inte grundade av nazister. Den som föreslår att man ska rösta på MED istället är medbliven”
I det här med att inte rösta har han hittat en kampanjvinkel som passar honom väl.
Han kan låtsas vara rationell och beslutsam. Ingen mening att rösta blah blah.
Han kan, genom att hävda att SD och alla som samarbetar med dem är "orörbara" hålla sig väl med de grupper i samhället som är helt avgörande för en underhållningsförfattare, dvs bibliotekarier, förlags- och kulturmänniskor och andra i den vägen. Med det som sköld kan han också hålla en allmän högervinkel eller åtminstone näringsvänlig vinkel. Ungefär som om Centern hade vägrat ha med MP/Kommunisterna att göra.
Han kan påstå sig göra sin demokratiska insats som opionsbildare och skribent vilket säkert känns gött i självberömstarmen.
Han får gott om tillfällen att idiotförklara och vara allmänt dryg mot folk i hans kommentarsfält.
Den här käpphästen kommer han att rida ända till valet. Efter valet kommer han att dra upp sidovinkeln att han inte är ansvarig för något som händer och sitta på sin sidolinje och klaga på vad andra - de som faktiskt försöker - gör.