Citat:
Ursprungligen postat av
Cianneli
Minns du att Svarten dog 2016? Man kan inte åtala en död. Vad du tror kvittar mig för inte du som vet nåt eller kan öppna utredningen igen.
Varför skulle jag börja skriva på Flashback om lögner? Jag är tacksam för all hjälp jag fått här men inte av dig.
Har du inte läst förhör som kommit ut med Svarten o läkaren o tex anonyma brev? Alltså ingen måste. Men de finns i arkivet.
JA DU! Jag placerar dig i samma härad som Flygare, Filter, den som påstod att Fauzzi med magiska krafter begick ett "teatermord", Donald från Göteborg som ljög ihop en doszier om en sydafrikan, den store dansken, DF, token som förföljer Svanberg mfl som bygger luftslott.
Ni har en gemensam nämnare och det är att till varje pris förenas i att styra bort från det enda som varit uppenbart sedan mycket länge.
Uppenbart men som vi ser helt outrett trots att mer och mer kommer fram över tid som stärker misstankarna med sprickor som kommit I dagen.
Från dag 1 i stort sett har man informerat ända in i regeringskansliet att där fans sparande poliser i området som skulle hoppas över.
NÄSS VILLE INTE SÅ men hade mäktiga fiender och det "tog stopp" när han ville följa upp det och bakgården.
Sedan dess har det varit rena cirkusen både i utredningen och i debatten.
ALLA år som CP trumpetades ut fick vi uppleva massiva koordinerade attacker mellan till synes helt divergerande och utflippade teorier som muterade bland annat här (kanske i syfte att avfärda privatspanare som foliehattar) men hade oss som gemensam fiende. Vi som ville utgå från mordplatsen, wt observationer och civilklädda spanare.
Era kort är spelade och det var lankor.
BARA "sekretess" står mellan oss och lösningen och den är inte vacker och drar med sig många i fallet.
Mördarna hade inte tur utan fick hjälp från dag 1.
Till slut finns inga beskyddare med makt kvar och då kommer sanningen fram.