2021-10-23, 16:53
  #2017
Medlem
Blondinss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fasttrain
Massor med spaltmetrar i tidningar.
Hade detta hänt en babbe, endast högst en liten notis.
Men nu när detta börjar detta drabba medelklassen i välbärgade områden så fick journalisterna eld i baken.
Dags kanske att skörda vad man har sått.
Media idag är i stort maktens megafon och basunerar ut maktens agenda.
Jag som skriver detta är "vänster", men är så jävla trött på agendan.

Varför skulle media skriva massa om en "babbe" som dör?

Einar var periodvis Sveriges mest spelade artist på Spotify.

Märklig jämförelse du försöker komma med som tyvärr inte håller. Sluta gråt. Hade detta hänt en lika känd "babbe" så hade det stått i tidningarna också. Så sluta försöka måla upp något som du själv fantiserat fram.
Citera
2021-10-23, 17:00
  #2018
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av eMpalol
Ja det är ju inte direkt något originellt du sätter pricken över i:et på.
Du är en av många som endast kommer med såna här paralleller där "etniska svenskar" ställs mot "babbar".
Ja tänk dig att det är så människor fungerar. Hur ska någon som bor i innerstan i sthlm kunna "känna på riktigt" om någon stackare blir dräpt nere i Malmö som exempel. Klart människor reagerar olika, och därefter nyhetssidor som rapporterar. För det är inte varje dag en vit pojke som är 19 år gammal vars har en mamma som den äldre "eliten" av kulturella människor i sverige känner till.


Skulle männniskor skaffa sig ett jobb, sverige skulle legalisera droger och göra dom svarta pengarna vita, höja straffen och sluta dalta med idioter som begär sånt här så skulle det lösa mycket.
Sverige och svenska regeringen, spelar ingen roll om det är vänster eller höger skall skämmas att man tillåter att det finns denna grupp av människor i vårt land, vilken hudfärg eller bakgrund det än gäller.

Det är ett akumulerat jätteproblem du talar om hundratusentals människor som skulle behöva ett jobb att gå till och börja knega för livets nödvändigheter i stället för att leva på bidrag och kriminalitet.

Gör något åt det kräver krafttag andra lagar och en ofeg regering. Men det kommer att leda till inbördeskrig. Dem vi talar om är oanställningsbara, ingen arbetsgivare vill ha dem, ingen vill betala dem en lön de kan leva på för de förväntas inte prestera mer än en bråkdel av vad de kostar.

Att låta det gå som det går nu, är antagligen det billigaste sättet (men mycket dyrt ändå) att hantera problemen med dem som ingen vill ha. Att det leder till skjutningar beror på konkurrensen om den kriminella marknaden har hårdnat och den kommer att hårdna ännu mer eftersom mammorna i förorten ploppar ut fler och fler som hamnar i samma hopplöshetens träsk.
Citera
2021-10-23, 17:09
  #2019
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xlxerox
Han hyllade gängmedlemmar som mördat och langat knark, själv begått ett stort antal brott. Och hela PK hyllar honom. PK är ju hjärntvättade.

Vem var det han knivhögg så han fick ett pris på sitt huvud?

Om du vet att han knivhögg någon borde Du veta det! Ingen annan har sett det.

Sedan kan du ju räkna upp alla hans brott här utan att fantisera eller ljuga.
Citera
2021-10-23, 17:12
  #2020
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Returpapper
Om du vet att han knivhögg någon borde Du veta det! Ingen annan har sett det.

Sedan kan du ju räkna upp alla hans brott här utan att fantisera eller ljuga.

Om du inte vet så svara inte.
Citera
2021-10-23, 17:15
  #2021
Medlem
Tropexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Grönberg låter lite som ett Zigenarnamn.

Det är det andra vanligaste som tas upp när det skrivs om Einar hans mor var ju Lena Nilsson, skådespelaren. Är hon zigge eller hans far? Om det nu är så?
Citera
2021-10-23, 17:16
  #2022
Medlem
Imalosers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xlxerox
Han hyllade gängmedlemmar som mördat och langat knark, själv begått ett stort antal brott.

Och hela PK hyllar honom. PK är ju hjärntvättade.

Vem var det han knivhögg så han fick ett pris på sitt huvud?
Såhär tänker "PK":
Kriminella är offer för det patriarkala kapitalistiska onda samhällets förtryck. De har inga val att ta till annat än brottslighet. Det är inte deras fel att de är kriminella, samhället ger dem inget annat val. När de skapar "musik" och begår kriminella handlingar bidrar detta dessutom till att bryta ner det patriarkala, kapitalistiska och onda samhället varför kriminella handlingar inte nödvändigtvis är onda, så länge de inte drabbar PK-folket själva. Dessutom kan de visa sin omtanke för de förtryckta och få röster av dem, och visa hur fina och bildade de är som lyssnar till den lille människans primitiva konst.
Citera
2021-10-23, 17:18
  #2023
Medlem
Om man tog bort själva Einár och hans röst eller vad man ska kalla det ur låtarna så skulle de inte vara så dåliga. Musiken har rätt skön vibe.
Citera
2021-10-23, 17:21
  #2024
Medlem
PaoloRobertos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dockland
Hur är det med Petter, Lilleman, Markoolio och Timbuktu de tre tyngsta gangsta-rapparna Sverige har? Vilken sida i konflikten huserar dessa?

Det var gamla tider. Nu finns det massor av rappare med massor av olika namn, de namnen vet inte ens ungdomarna vilka de är..
Citera
2021-10-23, 17:30
  #2025
Medlem
Jag antar att föräldrarna ärver Einar. Men kommer de även att ärva skulderna som Einars kollegor ansåg att han hade till dem? Jag tror inte jag skulle vilja vara i en situation där diverse gangsterrappare ansåg att jag var skyldig dem pengar.
Citera
2021-10-23, 17:33
  #2026
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PerAlbinErlander
Jag antar att föräldrarna ärver Einar. Men kommer de även att ärva skulderna som Einars kollegor ansåg att han hade till dem? Jag tror inte jag skulle vilja vara i en situation där diverse gangsterrappare ansåg att jag var skyldig dem pengar.

Vilka rappare är Einar skyldig pengar?
Citera
2021-10-23, 17:33
  #2027
Avslutad
Somvabligt som vanligt då man går inte på aftonbladets kommentarsfält på deras Facebook kommer godhetsapostlarna att få fler gilla än de som säger som det är.

Var Einar en bra förebild för barn mellan 10-15 år? NEJ! Hans musik är skit och att vifta med pistoler är inte något som känns ok. De föräldrar som låter barn lyssna på rap bör skämmas.

Hade Einar en jobbigt uppväxt? NEJ!
Hans mamma var en skådespelerska och hade säkert en årsinkomst på över 600 000 brutto, vilket räcker gott och väl att försörja Einar med mat och kläder då hon också får barnbidrag.

Hade Einar kunnat göra något annorlunda med sitt liv? JA!
Hans mamma hade ju kunnat få honom att åka på ett HVB hem långt uppe i Norrland just för att slippa skiten I Stockholm. Finns otroligt många ungdomar som har hamnat snett men har bla hittar hundspann, häsgridning och lantbruk som intresse, vissa har turen att få gå en utbildning som elektriker eller målare.

Vems del är detta? Hans föräldrar och Einars vänner, inte skolans eller regeringen eller de rika som bor i Danderyd.

De hade kunnat få stopp på Einars snabba cash rappande, han blev för populär snabbt och hade många miljoner. Han skulle ha kunnat säkerligen rest till USA för att slippa vårby nätverket och görs en hip hop karriär.


Var han en goat inom svensk musik? Då det gäller finansiellt ja då han i en ung ålder fick mycket pengar. Einars musik kommer aldrig vara i närheten som Timbuktus, Markolio eller Fronda.

De som säger emot mig bör söka hjälp. Så jävla trött på knarkare som hyllar honom. Vad är det för fel på. Yohio eller Arvingarna?
Citera
2021-10-23, 17:35
  #2028
Medlem
indens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
På kartan? Det är ett sunkigt område byggt 1979-82 av betongklossar. Inte direkt ett högstatusområde.

Ett hus kostar mellan 8 och 10 miljoner där. Det kanske fanns problem där för 10-20 år sen men nu? Inte mer än någon annan ort i mitten på gröna linjen söderut.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in