Citat:
Ursprungligen postat av
Nackrosen
Precis vad jag försöker få sagt. Hon har diagnosticerad EIPS. Fast några vill kalla henne psykopat. Och kallblodig. Och till följd av det är alltså mordet planerat, genomtänkt och hon har inga känslor alls kring det.
Jag hävdar tvärtom. Därav resonemanget.
Och ja, hon glömmer filmen. Vilket är mitt argument för att hon INTE handlade planerat och genomtänkt. Att hon blev övermäktigt chockad av sin egen handling.
Om en rationell människa går igenom proceduren att hämta vapen ur vapenskåp i syfte att mörda någon står dom inte och tjafsar med offret i fyra minuter. Det får mej att tro att syftet var att ta deras upprepande bråk till nästa nivå för att minsann visa att nu är det allvar. Om man ponerar att skrik, handgemäng, kastade föremål och klassisk bärsärk redan var old news.
(Och OM det som skrivits tidigare i tråden och det MGM hävdar att BO var självmordsbenägen, med hot om och försök till, har vi ytterligare ett lager på det här vridna scenariot.
Då är suicide by psychotic girlfriend en skruvad möjlighet)
Varför ska man tro på hennes lögner om
Att han ville ta livet av sig? Hon har ju i hela förhöret berättat lögner.
Gå tillbaka och läs vad E bror skrivit.
Och dem som känner L skrivit.
Och förhöret med hennes ex Kimmo.
Och du menar att det var därför han tog sig svårt skottskadad ut på tomten för att få hjälp - för att han ville dö.
Ni är ju helt skruvade