Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-10-21, 06:49
  #46693
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Lars Bern förtjänar inte ens att kommenteras, men jag kollade lite på DI-texten. Som citerade Daily Mail. Som har ett stort intresse för Solen.

Daily Mail är en konservativ tabloid vars läsare har en medelålder av 58 år. Ett uppmärksammat citat från Daily Mail är detta.
«Just ONE cannabis joint can bring on schizophrenia as well as damaging memory.»

Kan det vara ett lämpligt budskap till dom vetenskapsförnekare här som ofta rör sig i olika drog-relaterade trådar på Flashback?

Här är några rubriker från Daily Mail om solen, med anknytning till klimatet.

2009-04-21:
Has the sun gone in? Earth's closest star 'dimmest it's been for a century'

2014-01-18:
Is a mini ice age on the way? Scientists warn the Sun has 'gone to sleep' and say it could cause temperatures to plunge

2016-07-27:
Incredible image shows solar activity at its quietest in 100 years

2016-11-29:
The 'dead sun': Stunning Nasa video reveals barren solar surface with lowest level of activity since 2011

2017-11-17:
Solar minimum remained 'surprisingly constant' for 60 yrs

2018-11-13:
Lack of sunspots could bring a 'Space Age record' for cold temperatures above Earth in a matter of months, NASA scientist warns

2019-06-05:
Have we reached solar minimum? The sun has been without spots for 16 consecutive days - and it could lead to magnetic storms that interrupt air travel, satellites and power grids

2019-12-13:
The sun has been eerily quiet for 264 days in a row - Daily Mail

Intressant nog har många av dom här artiklarna ett inslag som kan karaktäriseras som alarmistiskt. Som varnar för en global nedkylning som är på väg att inträffa. Ibland inom månader. Som hittills aldrig har inträffat.

Dessa presentationer av ett alarmistiskt budskap om att "den globala nedkylningen är runt hörnet" har vi under många år fått höra även från fossilindustrins trollfabrik GWPF.

Kan det vara mer än ett sammanträffande?

Dom alarmistiska budskapen från Daily Mail och GWPF om den framvällande isen har hittills visat sig vara osanna.


Ja, det finns alarmister på båda sidorna. Goda kålsupare både här och där. Som visat sig ha fel förr.

Jag tror inte att min poäng gick riktigt fram. Borde försökt hitta bättre exempel på att forskningen inte alls är glasklar, som vissa försöker påskina med sina ”99,9 %” och ”solen har inte alls haft någon extra påverkan de senaste 50 (typ) åren, AGW är ALLT”.

Det vet du också om du är någorlunda påläst. Då har du stött på ödmjukheten hos forskare om att allt ännu inte är utforskat, ”det kan finnas hittills ännu okända faktorer/mekanismer som påverkar …” osv. Långt ifrån ”om vi lyckas sänka CO2-utsläppen med si och så många procent till 2030 kommer den globala temperaturen och havsnivån att vara si och så hög (gärna med decimaltal) år 2100”.

Lite sött att tro att just ”klimatskeptikerna” drivs av lusten att tjäna pengar medan alla övriga enkom är sanningssägare, som inte alls har några personliga egenintressen av att framföra en alarmistisk och skrämmande bild. Och Daily Mail är agendasättande medan DN bara - f-n också, vad var det Wolodarski sa nu igen?

Har Lars Bern alltid fel, menar du? Det har du alltså bestämt dig för i förväg. Är du åldersrasist? (Vad har f.ö. medelåldern på Daily Mails läsare med någonting att göra?) Personligen tycker jag att hans slarvsylta av SVT:s Erika Bjerström är övertygande.

Kan inte länka på mobilen men skulle rekommendera alla att söka på Swebbtv och höra hans version av saken. Om han så bara har rätt i en bråkdel av sina påståenden är SVT:s ensidiga (och alarmistiska) rapportering en skandal.

Men nu har det börjat höjas röster emot. Tydligen var det ett debattinlägg i just DN tidigare i veckan om att den alarmistiska vinklingen enbart är improduktiv. Greta Thunberg med sin ”förstörda barndom” och ”our house is burning” har kanske nått vägs ände? Men sådana som hon, SVT, DN har skapat mycket ångest och hopplöshet under resans gång. Och nu ökar CO2-utsläppen igen.

Men visst, fortsätt att göra dig lustig över 58-åringar du och en löjlig och felaktig uppgift om cannabis. De som hänvisar till ”99,9 % av alla forskare” eller mystiska tipping points är väl mycket bättre att lyssna på?
Citera
2021-10-21, 06:59
  #46694
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Joltino
Lika lite som skogsskövlingen och utrotningen av djur i Afrika.

Det är roligt att se er bry er om andra saker än utsläppen av CO2 för de saker ni tar upp har i stort ingen betydelse för klimatet.
Ni verkligen lever i en parallell verklighet och helt i det som ni anser är viktigt.
Bisarrt minst sagt men ni ser det inte.

”… har i stort ingen betydelse för klimatet.”

Hur vet DU det?

Berätta gärna om din bakgrund inom klimatforskning eller kom åtminstone med några boktips.

Vem som är bisarr och vad som är parallella verkligheter kan ju diskuteras. Jag tror att du har väldigt många förutfattade meningar. Människor som verkligen har läst på, brett och förutsättningslöst, brukar inte alls vara lika enögda.

Tvärtom säger forskare själva att många områden fortfarande är ofullständigt outforskade. Visste du inte det?
Citera
2021-10-21, 07:09
  #46695
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Sjävklart påverkar Solen klimatet. Den är vår energikälla.

Lika självklart är det att det inte är Solen som orsakar den nu pågående antropogena uppvärmningen.


Det är inte lika självklart för forskarvärlden som för dig. Seriösa forskare ser brett och så länge solen är ofullständigt utforskad kan man inte räkna bort dess betydelse.

Däremot vill så klart IPCC och krafterna bakom Parisavtalet upprätthålla bilden av att klimatet kan styras med ”social ingenjörskonst”.

Stackars IPCC präglas dock av interna stridigheter och deras berömda konsensus tycks lysa med sin frånvaro. Deras peer review-processer har också fått på tafsen.

Men det är inget som Aftonbladet eller TV4 brukar rapportera om. De tycker det är ”roligare” att frossa i skrämmande naturbilder eller visa när Greta sjunger falskt. Och där upphör typ ”97 %” av svenskarnas kunskaper om klimatfrågan.
Citera
2021-10-21, 07:18
  #46696
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AskMeAboutJesus
För det första är höjningen bara 1,2 °C trots 50 % höjning av CO2 halten. Teoretiskt borde den varit 1,7 ° C. Förklaringen anses vara att så mycket svavelhaltiga gaser släptes ut under 1900-talet fram till 1970 och dessa blockerade solinstrålningen.

För det andra tänkte vi båda fel om höjning av halten. Om halten först höjs med 50 % och sedan igen med 50 % så har den inte höjts med 100 % utan med 125 %:

(1+50/100)(1+50/100)=1+125/100.
Verkligheten stämmer inte med kartan således måste vi lägga till förutsättningar så att verkligheten stämmer med teorin.
Problemet är vilka nivåer man utgår ifrån, vilka fler faktorer som påverkar och vilka mätpunkter man har.
Att temperaturen stiger ( som tur är) är få om någon som ifrågasätter, att CO2 är otvetydigt är den stora boven? Ytterligt osäkert och inte bevisat.
Är det då rimligt att genomföra enorma satsningar som vi vet om det har någon inverkan alls? Utom möjligen göra oss relativt fattigare? Givetvis inte.
Vi bygger vår tids pyramider baserat på tro och kallar det klimatomställning.
__________________
Senast redigerad av Sonnenwende 2021-10-21 kl. 07:37.
Citera
2021-10-21, 07:19
  #46697
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MidlifeMommy
Kan inte länka på mobilen men skulle rekommendera alla att söka på Swebbtv och höra hans version av saken. Om han så bara har rätt i en bråkdel av sina påståenden är SVT:s ensidiga (och alarmistiska) rapportering en skandal.
Gamla klassiska "Ingen rök utan eld". Framför tillräckligt många anklagelser och några av dem *måste* ju vara sanna, eller i alla fall omöjliga bevisa att de är fel, eller i alla fall låta trovärdiga.

Annars håller väl Bern mest på med korståg mot läkarvetenskapen nuförtiden.
Citat:
Men nu har det börjat höjas röster emot. Tydligen var det ett debattinlägg i just DN tidigare i veckan om att den alarmistiska vinklingen enbart är improduktiv.
Det var inte någon kritik mot vetenskapen, bara mot bästa sättet att nå ut med budskapet.
Citera
2021-10-21, 07:26
  #46698
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Joltino
Lika lite som skogsskövlingen och utrotningen av djur i Afrika.

Det är roligt att se er bry er om andra saker än utsläppen av CO2 för de saker ni tar upp har i stort ingen betydelse för klimatet.
Ni verkligen lever i en parallell verklighet och helt i det som ni anser är viktigt.
Bisarrt minst sagt men ni ser det inte.
Om du tror att koldioxidutsläppen inte påverkar klimatet så är det du som lever i en parallell verklighet.
Citera
2021-10-21, 07:27
  #46699
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Verkligheten stämmer inte med kartan således måste vi lägga till förutsättningar så att verkligheten stämmer med teorin.
Problemet är vilka nivåer man utgår ifrån, vilka fler faktorer som påverkar och vilka mätpunkter man har.
Att temperaturen stiger ( som tur är) är få om någon som ifrågasätter, att CO2 är otvetydigt, att CO2 är den stora boven? Ytterligt osäkert och inte bevisat.
Är det då rimligt att genomföra enorma satsningar som vi bre vet har någon inverkan alls? Utom möjligen göra oss relativt fattigare? Givetvis inte.
Vi bygger vår tids pyramider baserat på tro och kallar det klimatomställning.
Nejdå, kartan stämmer ruskigt bra med verkligheten!
Citera
2021-10-21, 07:32
  #46700
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AskMeAboutJesus
Nejdå, kartan stämmer ruskigt bra med verkligheten!
Fast det är exakt det den inte gör, uppvärmingen går inte alls så fort som den ”borde” om nu teorin var sann.
Att msm kör skräckpropaganda där diverse väderfenomen sägs vara beviset för att det förhåller sig så minskar inte hysterin men gör heller inte teorin sannare för det.
Citera
2021-10-21, 07:35
  #46701
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Sjävklart påverkar Solen klimatet. Den är vår energikälla.

Lika självklart är det att det inte är Solen som orsakar den nu pågående antropogena uppvärmningen.

Hur vet du det menar du? Solen beräknas tillföra 15000 gg mer energi än vad människan gör av med/producerar totalt årligen. Små förändringar i solens energitillförsel får direkt konsekvenser på jorden.
Så att dumdrygt hävda att solen inte har en roll är nog så nära inskränkthet man kan komma.
Citera
2021-10-21, 07:38
  #46702
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Gamla klassiska "Ingen rök utan eld". Framför tillräckligt många anklagelser och några av dem *måste* ju vara sanna, eller i alla fall omöjliga bevisa att de är fel, eller i alla fall låta trovärdiga.

Annars håller väl Bern mest på med korståg mot läkarvetenskapen nuförtiden.

Det var inte någon kritik mot vetenskapen, bara mot bästa sättet att nå ut med budskapet.
Att Bern har fel om socker gör iofs inte per automatik om att han har fel om klimatet.
Var det inte du nyss som stånkande om argumentationsfel?
Citera
2021-10-21, 08:21
  #46703
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Att Bern har fel om socker gör iofs inte per automatik om att han har fel om klimatet.
Var det inte du nyss som stånkande om argumentationsfel?
Nej, men det sänker hans trovärdighet. Anser du dig ha sådana fackkunskaper att du säkert kan avgöra om Bern har rätt? Världen är full av personer som har större kunskaper än Lars Bern i ämnet, varför alls slösa tid på att lyssna på just honom?
Citera
2021-10-21, 10:03
  #46704
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Fast det är exakt det den inte gör, uppvärmingen går inte alls så fort som den ”borde” om nu teorin var sann.
Att msm kör skräckpropaganda där diverse väderfenomen sägs vara beviset för att det förhåller sig så minskar inte hysterin men gör heller inte teorin sannare för det.
Kurvan visar teori (blå) och verklighet (röd):

https://www.dropbox.com/s/hk8mztasg91ds2e/matemp.png?dl=0
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in