Citat:
Ursprungligen postat av
kamikazeklanten
Jag är inte så säker på det. Jag har sett ett stort antal personskyddsbilar ute i Europa, och de kör sällan extremt fort när inget hot finns. Kör man så fort fordonet går så har man ju valt bort acceleration som parameter vid hantering av eventuellt hot. Ca 130-140 km/h har de flesta skyddande bilar (t ex med danska drottningen i) jag sett hållit på t ex motorväg, och i tätort är de ganska försiktiga. Jag antar att de hellre använder bilens tyngd och skyddsförmåga vid problem, istället för att ta död på skyddspersonen med hjälp av för hög hastighet.
Fast en amerikansk militär skyddskonvoj i Wiesbaden körde iofs mycket aggressivt och fort strax intill det amerikanska armé-högkvarteret.
Jag tror fortfarande på att Vilks-bilen har kört riktigt fort för länge sett till däckens tålighet.
I tätort kör väl inte svenska poliser så fort de heller antar jag, sen gissar jag att även i utlandet kör man fort på motorväg.
Men jag har svårt att se att en så pass modern och spridd bil skulle få den typen av fel.
Rimligen borde det ha upptäckts tidigare om så varit fallet och problem uppstått på andra fordon av samma typ.
Däcken däremot, man kan ha kört på något eller en tidigare skada som nu gav upp pga hög hastighet länge.
Känns dock märkligt att man inte haft koll på riskerna med dylik körstil och den här typen av fordon.