Citat:
Ursprungligen postat av
climasol
Att försvinna på det sättet är inte lätt. Man har så många kopplingar till släkt, vänner, myndigheter banker, internet, telefon och så vidare så det är praktiskt taget omöjligt om man inte är väldigt speciell och är beredd att offra allt. Dessutom skulle polisen aldrig gå med på det. I detta fall har vi dessutom minst två personer som skulle dött på kuppen. Jag tror inte Vilks skulle vilja offra människoliv för att kunna leva i fred.
Skulle han bo på någon isolerad ö så skulle han ändå behöva någon sorts beskydd, för risken finns alltid att någon kommer på var han är.
Han var beredd att offra andra människors liv, för att leva det liv han ändå levde på slutet. Överallt där han drog fram, så var han en säkerhetsrisk. Både för livvaktsdetaljen och för de som var i omgivningen. Nu var det många år sedan, men såg honom en gång inne i centrala Stockholm, gåendes med flera livvakter runt sig. Han log och vinkade till alla, som om han var en kunglighet på Eriksgata. Ingen låg profil, utan väldigt mycket "se på mig, här är jag, jag är någon".
Många konstnärer har en talang för skapandet och Vilks talang var att skapa kontroverser. Hans berömda rondellhund var han tvungen att skriva och berätta att det föreställde Mohammed som rondellhund, för annars hade absolut ingen vetat vad det var. Samma sak med hans drivvedskonst, bara ett påhitt för att få uppmärksamhet. Med rondellhunden gick han dock lite för långt, tror inte han hade räknat med det ståhejet.
Skulle dock inte förvåna mig om Vilks iscensatt sin död. Precis hans stil. Stort, dramatiskt och förstasidan i tidningarna. Inte skulle han nöja sig med att dö tyst och stilla i sömnen, eller av längre tids sjukdom om han iscensatte sin död. Men var skulle han ta vägen för att förbli osynlig? Folk är mer uppmärksamma än vad man tror och rätt som det är, är det någon som känner igenom honom och så är det kört.