Citat:
Ursprungligen postat av
deikoo
Du har räknat på 180km/h vilket är en alldeles för hög siffra med tanke på hur långa spåren är innan kraschen. De har dessutom gått igenom att vajerräcke som bör ha sänkt deras fart ytterligare med ett gäng km/h. Oavsett så är kraften stor.
Tar man den kenetiska energin så har bilen ett 1:1 förhållande med vikt och kraft vid ca 16km/h.
Alltså, kraften som överförs för denna bil är 4500kg vid 16km/h.
Denna kraft ökar i kvadrat med dubbel hastighet.
Det innebär 20 ton vid 32 km/h. 80 ton vid 64km/h. 160ton vid 128km/h (Tror detta är absolut maxhastighet vid krashen)
Edit: Har inte räknat på det exakt så kan skilja lite såklart mot vad det faktiskt ska vara. Dock så är det väl bra riktmärke att utgå från
Jag antar 180 km/tim med räkneexemplet att VIP-bilen håller 100 km/tim när den möter lastbilen som kan ha hållit 80-90 km/tim. 80 km/tim är lastbilens lagliga hastighet om den drar ett släp efter sig, annars får lastbilen hålla 90 km/tim som högst.
Det blir den sammanlagda relativa hastigheten på 180.
Lastbilen är så tung att ynka drygt 4 ton knappt rubbar lastbilen, det blir som en smäll mot en bergvägg.
Men vad vet vi, egentligen ?
Det kan ha pågått fler VIP-transporter samtidigt och funnits fler bilar ute i samma ärende.
Att Kenny Bräck överlevt så stora G-krafter är helt otroligt, men det beror också på hur länge den höga G-kraften varar.
Han var ju som
Immelman skriver helt omsluten av en "kolfiber-puppa", där alla fibrer ligger i ordning för att ta upp G-krafterna så mycket det går. Och dessutom i regel har ett fyrpunktsbälte, där hjälmen också spänns fast.
Vad gäller Vilks bil, så först utsattes den för -127 G i inbromsning när den träffade lastbilen, men lastbilen tar ju VIP-bilen med sig så då blir + ett antal G som den accelereras med precis efter. Ja det blir som att man räknar på en (inelastisk) stöt med deformationszon på en meter. När G-krafterna växlar mellan - G och + G så blir skadorna desto värre.
Finns väl olika sätt att räkna detta på, men stora krafter blir det likväl.
Redan vid > 4 - 10 G kan man få blödningar i näthinnan i ögat, och det innebär då att man tillfälligt förlorar synen upp till några dagar.
Finns exempel på tex dragsterförare som åkt på sådant, inte så trevligt, nej...
I besöket hos Stina Dabrowski så hade Vilks skämtat om sin död, men han hade ju ändå upplevt allt i sitt liv, och kanske också fått tänka mycket på döden i och med Coronan, så kanske inte så konstigt då att skämta om döden, heller ?
Finns ju inte så mycket kvar att skämta om ju ?
Stina antydde ju inget om att Vilks skulle ha haft riktigt bråttom ner i graven heller...
Inte verkade de som att de hade bråttom därifrån, det var ju knappast rusningstrafik.
Riktigt bra justerade ABS-bromsar ger knappt några svarta gummispår annat än mycket otydliga sådana, meb kasar bilen på sidan blir det givetvis rejäla spår.