Citat:
Ursprungligen postat av
Krmkr
Vad tror du det beror på att alla runt Esbjörn är så genuint onda och illasinnade? Hans vänner, släkt, släkts och vänners vänner och partner, jurister, journalister och inte minst de som inte reservationslöst smeker Ebba medhårs här i tråden; alla beskriver du som uppstigna från helvetet för att utöva så mycket grymhet de kan som de inkompetenta, elaka och förfärliga människor de är. Med samma patos beskriver du Ebba och alla runt henne som nedstigna från himlen, för att giva ur sin aldrig sinande källa av kärlek, godhet och rättfärdighet.
Kanske för att de sedan tidigare bevisat att de är det...
Bininge har ju inte det bästa ryktet sedan tidigare. Sexualförbrytare och ytterst tveksamt juridiskt ombud som uppenbarligen skapat oreda och huvudvärk i rättsystemet förr.
Pensionatstanten som tillskansat sig arvsrätt till äldre mäns fastigheter.
Detta i kombination med vad som framkommit i detta mål - att försöka demensförklara sin klient för att man inte har något bättre att komma med. Det är rent av omänskligt elakt.
Att lura sin klient att det krävs en gereralfullmakt för att kunna "företräda" honom i tvisten är ett moralsikt övertramp som sällan skådats.
Att av ekonomiska skäl fortsätta en utsiktslös process enkom för att någon annan betalar - tja vad säger man.
Att bakom ryggen på sin klient lämna in en polisanmälan som klienten sen måste stå till svars för när han ska förhöras. Man saknar ord för ett sådant beteende.
Listan på övertramp som ingen advokat någonsin kommit undan med kan göras längre än så.
Så det finns nog fog för att hävda att de är både elaka, giriga och okunniga.