Citat:
Ursprungligen postat av
Bucketshop
Tja, jag rekommenderar alla att titta på en graf över Nikkei ifall man tror att det är omöjligt att börsen inte kommer stiga för evigt. Nikkei levererade i snitt 16.5% per år i tjugo år fram till 1990. Efter det föll den stadigt i 25 år (i genomsnitt -6.4% per år). Trots de senaste årens börsökningar är vi fortfarande 30% lägre än vad vi var för 30 år sedan. Så att det skulle vara extremt osannolikt med fallande börser över en längre tid håller jag inte med om.
Men med det sagt så sitter även jag still i båten men man bör vara medveten om att det inte är någon naturlag som säger att börsen måste gå upp över tid.
Lite subjektivt är det ju vad som räknas som ”extremt osannolikt” eller inte, alla kanske är ungefär överens/medvetna om hur stor risken är räknat i % men använder olika termer som gör att andra tror att man kommit fram till helt andra siffror.
Japan fallet t.ex, är ju alltså ett land och en tidpunkt över vadå, 100länder och 150år? Om man kollar rent statistiskt kanske risken är i storleksordning 0.1-1% det man själv investerar i under de kommande 25åren. Jag hade kallat den risken extremt liten, risken att jag som ung och frisk dör under samma period är ju större.