Citat:
Ursprungligen postat av
Fatima93
Jo det vet jag, han är ju god idag för runt 3-4 miljarder kronor, han fick sin jackpott som sagt för tre år sedan, då han han dominerat norra europas största knarksmugglare.
Du kommer med otroliga uppgifter: du går in lite då och då på de trådar som gäller gängkriminalitet för att i huvudsak tala om hur mycket pengar olika typer har tillgång till. Det anmärkningsvärda är att det går en osannolik inflation i siffrorna.
2018 hade Mekky "flera miljoner" kronor.
2019 handlade det om "30-40 mijoner".
2020 opererade Mekky med "hundratals miljoner", strax innan han greps, och Shottaz hade köpt in "hundratals kallar" för att rensa upp bland Husbys Hyenor. Med hjälp av vapnen skulle man göra "smash and grabs" i "källarföråd" och "rensa allt".
2021 har nu Mekkys arvfiende Daniel Johansson "3-4 miljarder kronor" till sitt förfogande.
Mängden kapital/likviditet i de här kretsarna ökar alltså med en potens på tio var femtionde vecka. Jag tror inte riktigt på detta.