Citat:
Ursprungligen postat av
Lokatten66
Nej det hela är mycket obehagligt. FoHM anser att vaccinerade äldre kan träffa och krama barnbarn som är ovaccinerade, men inte personal som är ovaccinerad och kanske redan har haft covid. Det rimmar illa.
Något stämmer inte. Det här är mycket sorgligt. Jag tycker att FoHM ska säga som det är istället. Det verkar finnas uträkn8ngar kring att 90% av befolkningen måste vara vaccinerad för att vi ska kunna gå ur pandemin och in i en endemisk fas, men när vaccinens effekt fallerar så faller också hela idén med uträkningarna. Det enda som borde gälla är att de som behöver skydd ska vara ordentligt vaccinerade. Inget annat skulle vara aktuellt, om det inte finns en överenskommelse mellan länder och läkemedelsbolag som inte är officiell. Man undrar ju.
Det här är dessutom samma personal som har utstått riskerna själva under hela pandemin när inga vaccin fanns. Tänk om de hade sagt upp sig då och inte velat vårda äldre som kunde smitta dem.
Ja, och många av dem som nu inte tycker att de behöver vaccinet fick dessutom infektionen på köpet, under vintern och våren 2020.
Sådant räknas uppenbarligen inte. Sprutor ska de ha likt förbannat, annars kan de se sig om efter nytt jobb.
När man hetsar åldringarna mot personalen börjar det bli riktigt ruggigt.
Det gäller f.ö ovaccinerade även inom andra områden.
Stigmatisering.
Kollade lite på chatten med Agnes, och hon svarade någon dubbelvaccinerad som undrade om hon kunde samåka med en ovaccinerad och svaret blev ”aldrig i livet” med undantag dock från att personen haft covid.
Ett annat märkligt svar var att det är män som hittat på skrönor om rapporter om kvinnors menstruationsrubbningar.
Men det är ju kvinnor i tusentals som själva rapporterat in dem.
Så där fortsätter det. Män, antivaxxare, och ovaccinerade personer står inte högt i kurs.
Det är ett obehagligt klimat som stegvis byggs upp.