Citat:
Ursprungligen postat av
Legooo
Du har nog rätt.
Kartan är ju omöjligt fel däremot kan ju krysset vara felplacerat men troligtvis inte. Även om kartan visar höjdnivåskillnaden så är det nog bergsknallen man ser där.
Det stärks också enligt den 360° bilden som finns på "P4 Skaraborg - Fallet Helena" där det ser ut som att skorna är precis öster om bergsknallen. Ser dessutom ut som att skorna är inkastade minst 10 meter vardera från stigen i motsatt riktning (om de nu var inkastade). Markeringen för var ringarna å dyl hittades ser ut som att det var precis i nordöstra hörnet på lekplatsen (ej grusplan) dvs söder om den lilla asfalterade gångstigen längst in mot skogsdungen. Vilket stärker GW tesen att ringarna å dyl ramlade ut ur väskan när kroppen baxades in i bilen. Kartan som Xeitum länkade är garanterat aktuell för hur geografin såg ut då 1992 vilket visar att skogsstigen mynnade ut norr om ”grusplan” dvs att Helenas kropp förmodligen har transporterats genom terrängen den sista biten för att kunna plockas upp vid lekplatsens nordöstra hörn (dvs söder om grusplan), om nu GW tesen är korrekt.
Om skorna är öster eller väster om bergsknallen handlar ju inte om mer än 10-15 meter. Fyndplatsen är enlig kartan cirka 50 meter från vägen istället för 65 meter.
50 eller 65 meter från vägen är inte någon stor skillnad. Men jag är ändå positiv till dessa 15 meter.
Saken är den att jag tycker det passar bättre med Hannas observation. Hon placerar bråket uppe vid vägen. Hon talar om ett skrik och sedan en bildörr som stängs. Jag får känslan att det inte är någon längre tid mellan sista skriket och dörrens stängning. 15 meter kortare är 10 sekunder kortare.
Jag tycker det verkar rätt rimligt att tänka sig att Helena slogs medvetslös eller dödades 30-50 meter från vägen. Förövarna kan då ha retirerat till bilen och kört därifrån medan Helena var kvar. Under färden bort från Ekudden kommer man fram till att Helena bör hämtas och dumpas på annan plats. Det bedöms vara säkrare att bära henne genom dungen än tillbaka till vägen. En parkering på vägen kan ha bedömts som större risk för att bli iakttagen jämfört med att köra cykelvägen in.
Jag är medveten att om det är två män eller fler så kan någon befinna sig närmare bilen. Men det känns ändå mer rätt att tänka sig att allt sker på öster sida kullen och det är ju trots allt ungefär där Hanna anser att bråket sker.
Edit: Ju längre bort från lekplatsen skor hittas desto mer sannolikt är det även att Hannas observation har med fallet att göra.