Citat:
Ursprungligen postat av
Einzelgaenger
Vem bryr sig om vad bostaden är värderad till? Folk bor i sina bostäder för att, tro det eller ej, de behöver ett lämpligt boende för sig själv och sina familjer. Att en bostad är felvärderad, oavsett åt vilket håll, spelar absolut ingen roll.
Folk bryr sig jävligt mycket. Eftersom 99.9% av Sveriges befolkning lägger undan NOLL kronor per år för underhåll av sin bostad behöver de växande priser för att använda bostaden som bankomat.
När svenskar i gemen renoverar kök, tak, badrum etc. Tror du på allvar att de gör det med skattade pengar från lön? :-D Nej det tar givetvis krediter i bostaden. Att även ta krediter för att köpa tex bil eller landställe är regel snarare än undantag.
Ett Sverige utan växande bopriser skulle vara katastrofalt. Svensken tjänar/sparar alldeles för lite pengar för att ens klara av att underhålla sina bostäder på ett vettigt sätt.