Citat:
Ursprungligen postat av
notknapparen
Nä, kanske inte direkt.
Men indirekt?
På det vis att jag kan tänka mig att SD har haft en stor inverkan på personerna här och att positionerna har förflyttats till vad som kan anses ok till att det är det.
Jag funderar på hur t e x JG var innan han träffade SD. Tyckte han att det var ok att fuskt på det här sättet? Att ladda ner Telegram för att ha mer osynliga konversationer för polsien? Att radera på polisstationen mitt i förhör? Smyga in i mörkret hos en för mord misstänkt person? Osv, osv.
Eller omger sig SD med personer som redan är mindre noga av sig vad gäller "gränser"?
Däremot kan jag inte se en koppling till HD som du säger, runt allt som hon i tråden fått ligga till last för (din jättebra lista) och mordet.
Det blir lite som att allt som man kan hitta som skulle kunna vara negativt, pekar på att HD är mördaren eller är minst anstiftare.
Lite samma taktik har ju använts mot Lena. Då för att visa att hon är skyldig till mordet (sitt eget vill säga).
Allt från smutsig tvätt, till maniskt geocahande, manoderpressivitet (!), och jag vet inte vad. Stökigt hemma var det också ja.
Så, man kan verkligen se likheter i hur man kan driva sina "fynd" till att få det att ligga en person till last för mord. Oavsett läger då.
Ja men han är ju nån Helge Fossmo-variant som rattar lite här och rattar lite där. Inte lika utstuderat men SD drog folk till sig för han var lite GC-king och i grannskapet var han fixaren och väktaren.
Hans vänskap med JG är intressant såklart men analysen får väl bli att de behövde varandra. Lite nördiga båda två. Lite nördig kännetecknar kanske många av SD:s vänner.
Då menar jag närdig i dess positiva bemärkelse. Alltså många intressen och ibland smala intressen.
Som TM med sitt maktofotograferande och dansande och PW med alla strängar på sin lyra.
JG skriver poesi och brinner för handbollen och fixar med det ena och det andra.
Och sen JG då som man får se som lite nördig.
Så därav vänner.
Sen manipulation JG av SD ja vad ska man säga.
JG ville nog vara lojal. Samtidigt rättrådigt ringer han polisen och pratar om HD:s hus osv.
Jag tror detta kom som en chick för honom. Först en pärs med att hans två bästa vänner visar sig ligga med varandra. Sen slår den ene ihjäl den andre.
I samma veva så har JG kanske ”locker room talk” i mobilen som han inser att shit det här blir offentlig handling. Som han kanske raderar på inrådan från SD eller eget bevåg.
Sen just Telegram är rätt vanligt bland vem som helst i dessa dagar. Kanske inget som allas ”mormor” har men det är en väldigt populär app.
Precis som en hammare har ett snickarområde resp slåihjäl-område så kan ju Telegram användas av någons ”morsa” eller av mördande karteller.
Men ja det finns ett litet mönster med JG men jag tror det stavas nerver. Han är en känslomänniska och kanske gick lite väl i SD:s koppel där för sitt eget bästa. Han indikerar ju i tingsrätten att han inte känner sig helt ok med hur det uppdagats allt SD hittat på.