Citat:
Ursprungligen postat av
Pirigin
Låt säga att registrerad tid är 23:20. Dagen efter ska RB kolla SEs tid. Han ser då att 23:20 är registrerat. Men han vill vara noga så han ringer fröken ur medans han kollar på stämpelklockan. Samtidigt som fröken ur säger 13:18:00 så kollar RB på stämpelklockan som nu visar 13:19. Han dtar slutsatsen att stämpelklockan går en minut före och lägger på luren. I nästa sekund slår stämpelklockan över till 13:20. Dvs att stämpelklickan går 119 sekunder före, men RB uppfattar felet som en minut vid kontroll mot fröken ur. Följden blir att SEs verkliga utstämplingstud kan ha varit 23:18:01.
Vi vet inte hur noga kontrollen mot fröken ur gjordes. Och vi vet inte med säkerhet om det är 23:19 eller 23:20 som är registrerad tid och vi vet inte med säkerhet vilken riktning tidsfelet har. Sammantaget innebär detta att verklig tid teoretiskt sett kan vara allt mellan 23:18:01 och 23:22:59.
Nej vi vet inte hur nogrannt kollen gjordes. Sant. Men då är det ju helt fri tanke. Jag tror väl även du har sagt att det känns osannolikt att RBs koll mot fröken ur var många sekunder fel. Om jag inte minns fel så läser fröker ur tiden konstant, det vore således enkelt för RB att se när klockan slår över och höra riktiga tiden nämnas. Men visst, det är möjligt att han enbart kollade som du säger.
23:19 och 23:20 är de tider som har stöd i materialet. Det är de två tiderna som SE och RB nämner, dock säger de tvärs mot varandra.
Och som du vet säger skriver PH tiden till 23:19. En tid som, med tanke på att det är tabell med två veckors arbetstider, verkar komma från något slags lönesystem eller liknande. En tid som PH säger är okorrigerad.
Således finns det visst fog för att säga att RB kan ha vänt på siffrorna. Så vi har all anledning att inte automatiskt tro på RB över SE.