2021-09-15, 13:07
  #3205
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Inte ens jag tror att HB skulle vara så korkad så att han gör något sådant. Skulle han vara det kan han ha det men det här verkar väldigt skumt.

Och jag är inte ute efter att ta honom i försvar direkt.
Vad var det jag sa? Jag tror faktiskt på hela hans version. Något i det här stämde inte. Särskilt när jag gick igenom brudens Twitter. Hon framstod som någon borderlineare, sociopat nästan:

https://www.facebook.com/hanif.bali/posts/10158569956150686

Och nej, jag tillhör verkligen inte hans fan-boys:

Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Lite reflektioner.

Det här med säkerhet en storm i ett vattenglas och ett uttryck för den cancelkultur vi ser mer och mer. Klantigt egentligen av Hanif Bali att inte vara speciellt uppmärksam på detta. Nu verkar bruden vara lite skum och när man djupdyker i det stängda Twitterkontot får jag en känsla av att hon är en sociopat i vardande.

Men Hanif Balis ev. frånfälle är ingen större förlust. Jag har alltid betraktat honom som någon form av "kontrollerad opposition" där för att tilltala ett visst klientel med sina pseudointelligenta analyser och kvasiteorier särskilt i invandringsfrågan, Islam och för att inte tala om Iran. Det har faktiskt känts så där att ha en MEK-representant i Riksdagen.

Jag önskar all olycka åt hela vänsteretablissemanget som nu erfar en gemensam fontänorgasm i att ha fällt en 20-taggare minst men någon större förlust är det inte.
Verkar som att jag kan lita på mina instinkter och att BS-radarn funkar som den ska.
Citera
2021-09-15, 13:07
  #3206
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AlabamaHotcakes
Nej det har ju aldrig hänt i världshistorien att annars klipska personer med inflytande missbrukat sin position för sexuella ändamål.

Jo, det har det absolut, men jag tror inte att just HB skulle riskera något, dels för att han är fullständigt medveten om hans utsatthet från meningsmotståndare och dels för att han förstår sig på just sådan här och är allt för medveten och vaken för att göra något liknande.

Har otroligt svårt att se att han skulle ha skrivit och bett om nakenbilder i den kontext Aftonbladet och expressen framställer det. Händer inte. Kanske random snubbe skulle gå i fällan, men HB är otroligt medveten och eftertänksam. I allt han gör och säger. Framstår som ”spontan”, men gudarna skall veta att han har stenkoll på vad han gör och konsekvenserna av detsamma.
Citera
2021-09-15, 13:07
  #3207
Medlem
slashxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sjuktnice
Att gå ut direkt/förekomma anklagelserna hade varit det smartaste från en mediatränad person. Han har inte velat att hans eget agerande ska komma ut för att det inte var helt kosher.
Där har du helt fel, finns ingenting som säger att han måste bemöta det offentligt. Internt har det ju pågått sedan dag ett.
Citera
2021-09-15, 13:07
  #3208
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HalvbakadPotatis
Har följt AS på twitter länge och hon har varit väldigt kritisk mot HB. Om det HB skriver stämmer så finns det ett gott motiv för varför AS skulle vara med och försöka sänka honom. Har andra kontakter inom MUF och M som jag ska höra med när vi ses i veckan. En av dem var förmodligen med i internutredningen i egenskap av FS-ledamot i MUF.

Håller tummarna för insider info
Eller så är hon kritisk mot pervot som försökte utnyttja henne.
Citera
2021-09-15, 13:08
  #3209
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Immelman
Jo absolut. Han är chanslös

Kan han presentera trovärdiga bevis kommer han snarare gå stärkt ur detta.
Citera
2021-09-15, 13:08
  #3210
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av shevita
Vanligtvis brukar Bali ha rätt åsikter. Men här känns det dessvärre som att han faktiskt är skyldig :/

Att ha kontakt med muf medlemmar som högt uppsatt M politiker är väl ok och ibland i linje med rollen, när diskussionen handlar om politik.

Men när flickan skiftade från snack om politik till "läxhjälp" borde han direkt stannat där. Vad har en högt uppsatt politiker för roll i detta att ge enskilda okända tjejer "läxhjälp" liksom? Är det inte lite skumt? Hade ni gjort det? Inte jag iaf.

Jag hade direkt ställt mig 2 frågor.
1. Är det verkligen nåt som ligger i min domän att syssla med detta, även om jag vill vara snäll och hjälpa vissa yngre förmågor? Hur kan det påverka mig?
2. Hur kommer det se ut om jag gör detta på löpande band, speciellt politiskt sett just i dessa tider och inför kommande val med alla möjliga smutskastningskampanjer som sker.

Det jag försöker säga är att Hanif, som för övrigt kan bedöma läget, gjort ett medvetet val att träffa flickan separat trots dessa saker ovan.
Jag tror att han kanske tog sig vatten över huvudet och trodde han hade makt att göra lite som han vill.

Självklart fanns hans tankar i bakgrunden kring flickan på ett sätt som är mer än "läxhjälp". Vem gör sånt egentligen om denne inte gör det för ett specifikt ändamål?

Säger inte att han inte fallit offer för en konspiration, men tror mer det handlar om att han känner sig dum att han låtit sig bli lurad in i en fälla, oavsett vad som verkligen hänt bakom stängda dörrar.
Därför skriver han som han gör. Att han är utsatt för en sån konspiration. Jo, det har han säkert blivit, men han gjorde det. Han gick in i fällan och gjorde det medvetet, vilket visar på att han hade ett syfte med det.

Han verkar faktiskt skyldig och det är det sista M och det konservativa blocket behöver nu innan valet!

Korkade jävla sandapa. Du kan ta en babbe ur MÖ men du kan inte ta MÖ ur babben. Tyvärr är det så. Han fick för mycket luft och trodde han var untouchable!

Ja, det är helt solklart att han är skyldig. Varför sitter en 35-årig man och har massa kontakt under flera månader med småflickor på 15 år som börjar fråga en massa privata frågor. Det är sjukt beteende.

Och han har självklart haft ett bakomliggande syfte med detta, vilket var utnyttjande av småflickor sexuellt.
Citera
2021-09-15, 13:08
  #3211
Medlem
sneervs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lindgren31
https://twitter.com/ArioEbrahimpur

Är det denna Ario som orkestrerat detta? Hittade detta som kan tyda på det.

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:IADwyWHjeesJ:https://twitter.com/arioebrahimpur/status/1422622483467968515+&cd=1&hl=sv&ct=clnk&gl=se&clie nt=firefox-b-d
Citera
2021-09-15, 13:08
  #3212
Bannlyst
Hur har det gått för Bella Davis som anklagade Joel Kinnaman för våldtäkt?
Eller den andra bruden som påstod hon blev gruppvåldtagen av en känd rappare och hans polare?
Vad hände med deras bevisning som många idioter köpte? 👮🏽‍♀️🤷🏻‍♂️
Citera
2021-09-15, 13:09
  #3213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haverikommissionen
Det bästa HB kan göra nu är att anmäla för förtal. Då måste motparten lägga fram bevisning för sin sak. Rent juridiskt kommer bevisning i form av förfrågningar från HB om nakenbilder inte per automatik fria dem men då är i alla fall korten på bordet. Kan inga bevis presenteras är HB:s namn tvättat oavsett fällande dom eller ej.

Fast det har inte skett något förtal....
Förtal implicerar att någon har spridit klandervärd information om namngiven "till en större krets".
M-ledningen är tvärtom en sluten krets
Citera
2021-09-15, 13:09
  #3214
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slaskfarsan
Varför höll han tyst så länge?

Kanske Moderaterna sa åt honom att vara tyst innan de undersökt anklagelsen färdigt?
Citera
2021-09-15, 13:09
  #3215
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bl1nk
Tycker du fortfarande att han inte ska publicera något på sociala medier?

Nej, när Aktuellt Fokus publicerade hans namn ändrades förutsättningarna.
Citera
2021-09-15, 13:10
  #3216
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerrDagSedel
Kan han presentera trovärdiga bevis kommer han snarare gå stärkt ur detta.
Stärkt genom att erkänna att han har en massa privat kontakt med 15-åriga småflickor? Varför skulle han ge henne läxhjälp och sedan gå ännu mer privat? Vad var syftet? Finns andra sätt få läxhjälp till små 15 -åringar.

Visar på grovt bristande omdöme men troligtvis så hade sökte han annat....
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in