Citat:
Ursprungligen postat av
I-van-Toer
Om WTC7 "rasade" bara på grund av att delar av de två tvillingtornen, först, rasade på på WTC7,
WTC7 rasade pga bränderna, inte pga skadorna från rasmassor men visst, indirekt kan man förstås hävda det eftersom dtt var i samband med raset som byggnaden antändes
Citat:
varför rasade ingen annan byggnad, norr, söder, väster, öster om de två tvillingtornen? Den enda byggnaden som "rasade", officiellt p g a av "attacken", men som inte träffats av flygplan, var WTC7. Alla tre byggnaderna tillhörde samma komplex men det finns byggnader i exakt samma närhet som inte hörde eller hör till samma komplex. De skonades. Varför? Är det för att de inte hade samma ägare?
Alla byggnaderna i WTC-komplexet förstördes eller fick så stora skador att de fick rivas.
WTC 1, 2 och 7 har du ju redan nämnt,
WTC 3 krossades fullständigt.
WTC 4, 5 och 6 fick så stora skador att de inte gick att rädda utan de revs.
Deutsche Bank (Bankers Trust Building) fick stora skador och revs.
Norra och Södra gångboarna till komplexet kollapsade och resterna revs.
St. Nicholas Greek Orthodox Church pulvriserades fullständigt.
Andra byggnader som fick varierande stora skador men har kunnat restaureras och återöppnas:
90 West Street
Verizon building
2 st World Financial Center-byggnader
One Liberty Plaza
Millenium Hilton
90 Church Street
Fiterman Hall dömdes ut som otjänligt men kunde återöppnas efter 11 år.
Tunnelbanestationen under WTC och även de närliggande tunnelbanestationen Cortlandt Street station totalförstördes.
Citat:
Den 24 juli 2021, några månader innan 9/11, så tog Larry Silverstein över ägandet av komplexet. Först hade han anskaffat just WTC7 och hade "planer" på redevelopment.
Tornen ägdes av Port Authority men det stämmer att Larry i egenskap av företrädare för ett konsortium skrev ett leasingavtal på tornen.
Citat:
Idag och sedan många år står One World Trade Center på platsen. ETT nytt skinande torn. Samt att nya 7 World Trade Center uppfördes först. Så snabbt för att dölja spåren av det tidigare WTC7. Först försökte man tuta i folk att det var fel i marken under WTC7 men dagens 7 World Trade Center är större, högre och tyngre än WTC7. Folk ska helst dagligen glömma 9/11, dock inte när ett jämnt årtal inträffar. Då ska det gråtas ut och rullas upp. 25 och 30 år kommer också att rullas upp.
Den nya byggnaden är mycket riktigt 36 meter högre än den tidigare (5 våningar) men felet i marken var att där låg en kraftstation och att den ursprungligen var dimensionerad för att bära upp ett 25-våningshus. Den stationen är nu borta och är istället inhyst i det nya WTC7.
Larry Silverstein har skänkt bort halva området (8 hektar) och 10 miljoner dollar till att bygga en minnesplats och ett 9/11-museum – det verkar ju vara ett märkligt beteende om målet är att dölja och glömma bort händelsen.