Nja, det kanske är så att moderaterna har tröttnat på sin populistiska vilde. De tycker nog det är pinsamt att Hanif drar igång insamlingar till gruppvåldtagna offer när partiet inte gör något. Jag tror nog att Hanif har mer stöd än vad m-politruker tror hos folk i allmänhet. Jag hann själv inte skicka pengar innan insamlingen avslutades till kvinnan.
Kan Stockholmsmoderaterna sänka honom nu och ersätta honom med någon ny Reinfeldt-fjant likt dvärgen Kristofersson blir de glada. Men de vinner inga val, inser de inte det?
Allvarligt talat, vad är detta för trams? OK, Hanif har sms:at med unga moderat-kvinnor. Än sen? De är över 15 år och "byxmyndiga". Om de senare vill släppa till "hallongrottan" är det något Hanif får lösa med sitt samvete och sin sambo. Vad han gör privat skiter jag i, även om jag själv inte skulle vilja ta i dessa moderata träskpaddor med en "ten feet pole". För fan, detta är inte KD!
Titta istället på vad Hanif gör. Han är en moderat som talar ur skägget så alla förstår. Han är en invandrare som har, tycker jag, en bra syn på hur invandrare skall anpassa sig till Sverige. Inte vi till invandrarna. Han har ett varmt hjärta för brottsoffer, vilket visats i hans samlingar till dem. Vad f-n har moderat-dvärgen Kristofersson gjort under tiden mer än leka skolmagister?
Hanif taktik att rida ut stormen kan diskuteras. Jag skulle råda honom att istället säga. "OK, jag sms:ade lite kvinnor. Än sen? Jag är en man och jag tycker det är roligt. Kvinnorna gillar också att reta mig. Min sambo tycker nog jag är dum, men hon vet att jag älskar henne!".