Citat:
Ursprungligen postat av
Vresrosen
Varför citerar du mig när du mästrar, om saker jag aldrig påstått?.I citatet ovan?
I övrigt noterar jag, att du aldrig har något att komma med i sak. Det ör betryggande inför huvudförhandlingen.
Jag tror du har missförstått sakernas tillstånd. Mitt intresse kring rättsfallet sträcker sig till den här tråden på Flashback. Jag kommer inte vittna eller döma, inte heller sitta på åhörarbänken. Hade jag varit en av de som skulle göra så, hade jag inte hängt i den här tråden.
Varför du blev citerad när jag svarade Massonite vet jag inte. Lyckades väl trycka på plusknappen vid något tillfälle, eller så blev det något fel i maskineriet hos Flashback. Men jag tror du är läskunnig och såg att svaret var till Massonite. Annars kanske det är läge att läsa vad du svarar på i din tur?
Men det är intressant att du får det till att jag inte har något att komma med i sak. Jag har ju rätt i det här fallet. Bildupptagningar i en svensk rättssal är inte tillåtet*. Det är därför fotograferna står i korridorerna utanför och fotar in i rättssalen. Kalla det mästrande om du vill, men jag tänkte mer på Massonite så h*n inte blir besviken på att TV4 inte kommer sända rättegången på teve.
* Rättegångsbalken
Kap 5, 9 b § Vid rättens sammanträden är det förbjudet att med tekniskt hjälpmedel ta upp bild i eller in i rättssalen, om inte något annat följer av lag.
Kap 5, 9 c § Rättens ordförande får förbjuda ljudupptagning eller ljudöverföring som görs av någon annan än rätten under ett förhör, om det kan antas att upptagningen eller överföringen besvärar den som hörs i sådan grad att det påverkar utredningen negativt.
Kap 5, 9 d § Elektronisk utrustning som åhörare har med sig i rättssalen och som kan störa ordningen eller användas för att ta upp bild ska vara avstängd och undanstoppad. Om det finns skäl för det får rättens ordförande besluta om undantag.