Citat:
Ursprungligen postat av
TomatKungen
Jag har, till skillnad från dig, läst hur kvinnor mår inför/efter abort. och beskriver alltså detta.
Nej det har du inte.
Citat:
Risken att åka dit för ett brott samt få straff för brottet är bland annat en del som får folk att låta bli att begå brottet. Varför tror du att bilister tex. sänker farten när de ser fartkameror men sedan ändå kan tänka sig at köra inte helt laglydigt? Så givetvis ska vi ha en lag mot mord på människor samt foster som är över 22 veckor, då det avskräcker vissa från att mörda.
men fri jakt på bebisar innan v22? för kvinnor enbart då eller även för män?
Citat:
En lag mot abort kommer däremot inte avskräcka den kvinna som känner sig nödgad at göra abort, från att göra aborten. Dels är hennes desperation över situationen så pass stor att hon inte ser något annat val, dels är det inte alls någon större risk att hon "åker dit" för "brottet". Och hur ska det ens gå att bevisa att en abort har skett? Hon kan hävda missfall.
Självklart kommer den göra det, det är därför majoriteten av aborter inte sker där det är förbjudet eller där tillgången på säkra aborter (oavsett lagstiftning) är mycket, mycket lägre, än tex sverige ....
Citat:
Hela den här diskussionen är bisarr. Men du ville ha den och jag har nu för tredje gången beskrivit för dig varför mord ska vara fortsatt olagligt, även om abort inte är det. Vi får ner morden genom en lag mot mord. och vi får bort mördare från våra gator, så att vi alla kan vara trygga. Men vi får inte ner aborttalen genom att göra abort olagligt. Det enda vi får är osäkra aborter med risk för kvinnans liv och hälsa.
Så vi ska tillåta mord och våldtäkter för att mord och våldtäkter endå kommer ske om någon känner sig nödgad att mörda och våldta?
Citat:
Om du ärligt talat vill ha ner/bort aborttalen så ska du uppmana män som gör kvinnor på smällen att ta mer ansvar. Män som gör kvinnor på smällen ska ta sitt ansvar och se till at kvinna och barn är trygga känslomässigt och ekonomiskt under graviditet, förlossning och de 18 år som därefter följer. Det skulle givetvis minska abortantalen. värnar du därmed om embryon/foster så är det män som gör kvinnor på smällen du bör vända dig till.
Så ditt förslag är att vi ignorerar de 90% där mannen inte bett mamman göra abort, och fokusererar på de 10% som ber mamman göra abort, det är inte ens en garanti för att det blir abort att mannen vill det?
Är det inte en bättre lösning att uppmana kvinnor att använda effektiva preventivmedel? p-stav och kopparspiral tex, inte ens 5% av aborterskorna använder det? (totalt så förekommer kvinliga preventivmedel i ca 20% av fallen, tyvärr är de sämsta de mest använda (det är svårt att ta en tablett om dagen) när man dessutom har mer egentid än någon kvinna tidigare hafft, i hela männsklighetens historia.