Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Eftersom du fortsätter att upprepa samma sak, utan att belägga den med studier eller, i alla fall, visa på, i brist på studier, att det är mest logiskt att anta att "vaccin inte ger något ytterligare skydd om man haft covid-19 tidigare.":
Jag hävdar att vaccin, bevisligen, får kroppen att producera antikroppar. Hur länge dessa räcker för att skydda ifrån Delta-varianten av SARS-COV2 är omdiskuterat. Vi vet också att vaccinet skyddar emot allvarlig sjukdom, inte 100 procentigt, men fullvaccinerade har 5 gånger mindre risk att drabbas av allvarlig sjukdom, ( som kräver inläggning på sjukhus), än ovaccinerade. Vi vet också att även naturlig immunitet ger ett gott skydd, men även det är inte 100 procentigt, och vissa komponenter av det, typ antalet antikroppar, avtar med tiden, medan t.ex T-cells immunitet räcker längre
Allt jag hävdar är att naturlig infektion, plus, vaccin ger ett bättre skydd emot Covid-19 och allvarlig sjukdom, och detta grundat på vad vi, hittills vet om såväl effekten av vaccinen och effekten av en naturlig infektion.
Ditt argument verkar vara att fler antikroppar leder till bättre skydd. Inte nödvändigtvis (se ADE), men överlag, ja.
Vad händer med dina antikroppar, som du har efter att ditt immunförsvar besegrat covid, när mRNA-vaccinet resulterar i fler antigener i din kropp? Dessa bör minska på mängden tillgängliga antikroppar under en
viss period, och skulle
potentiellt kunna göra dig mer mottaglig för en ny infektion. Jag har inte någon diskutera denna potentiella problematik, och det är möjligt att det inte är ett problem i praktiken.
Men om alla ska vaccineras så ska självklart de med fullgott skydd efter genomliden sjukdom också vaccineras.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ola Schubert
Du hävdar att inte detta stämmer och att vaccin inte ger någon ytterligare immunitet åt den som redan genomgått en SARS-COV2 infektion. Men du kan vare sig belägga detta med studier, eller i brist på sådana, förklara varför det, logiskt sett, skulle förhålla sig så.
Du är m.a.o en nolla!
Har jag skrivit att det inte leder till
ytterligare immunitet så är det sannolikt fel. Jag därermot står fast vid att man tar vaccinets alla biverkningar, ifall man vaccinerar sig två veckor efter genomliden sjukdom, utan praktiska fördelar.
Tack för förolämpningen!