Citat:
Ursprungligen postat av
Moondoom
Ja, absolut professorn.
Konsekvenserna av påhittet är absolut synliga, men påhittet lyser med sin frånvaro. Folk lever som vanligt, p.g.a. självförtroendet från ”jag är ju vaccinerad”, men viruset i sig lyser med sin frånvaro, ingen är rädd för viruset finns ju inte om man inte är vaccinerad, likt det inte finns om man inte tror på det. Ren psykologi.
Jag läser faktiskt ingenting om viruset.
Jag litar till min känsla.
Och känslan är att herr Schubert inte är ett troll, bara vettskrämd hjärntvättad gammal gubbe.
Intuition kan slå fel, även för kvinnor, som ändå har en bra bättre Intuition än män. Så har nästan 20 000 kvinnor, (18-85 år), skrivit till mig på en dejting sajt och tycker att jag är fruktansvärt vacker, attraktiv och sexig. Fast jag, vet ju, att jag bara är en gammal gubbe!
Men rädd, icke sa Nicke! Det kan man inte vara om man vill se verkligheten. Men det sistnämnda vill inte vissa livrädda snorungar på flashback se, så de förnekar därför existensen av SARS-COV2. De känner sig lite lugnare då .... Själv var jag inte ett dugg rädd när jag låg sjuk i Covid-19 våren 2020. Det var inte ens idé att ringa 1177. Att bli testad, då, var omöjligt, med mindre än att man blev hämtad med ambulans och inlagd på sjukhus. Och varför skulle jag besvära 1177 när jag inte hade några andningssvårigheter?