Citat:
Ursprungligen postat av
glajarn
Är dom som är skeptiska till att ta vaccinet, vilka det är varierar stort. Har en del på jobbet som vägrat ta vaccinet. Dom har väl rätten på sin sida då man inte kan tvinga folk till att ta vaccin. Sen kan man alltid diskutera vilka saker dom ska ha rätt till. Men blir svårt även där.
De har rätt till allting, de kommer bli eller har varit smittade och blir då mer immuna än vaccinerade. Om vi ska införa kastsystem baserat på immunitetsstatus så måste vi isf sätta konvalescenta högst i kast, därefter vaccinerade. Vaccinerade måste ha begränsade rättigheter då de sprider smitta och blir sjuka. De enda som är riktigt immuna är de som haft covid, de ska inte ha några restriktioner alls.
Givetvis så ska vi inte införa något sådant, men om man insisterar så är det så det måste se ut. Man kan inte ha restriktioner på de som har bäst immunitet.