Citat:
Ursprungligen postat av
DoraF
Uppenbarligen är det Esbjörns vilja att ha kvar sommarnöjet. Hans skäl är hans ensak. För mig är det självklart att man ska lyssna på Esbjörn och respektera hans vilja.
jag är inte så säker på det. Att någon lägger orden i munnen på honom är inte otroligt.
Det talas om att Esbjörn är under press - och ja jag tror också det, men det är inte Ebba som utövar den utan hans ombud.
Ingen vet vad Esbjörn egentligen vill då han inte fått möjlighet att delge sina tankar inför en neutral person mellan skål och vägg - mot löfte om att INTE direkt skvallra för Bininge. Problemet är att varje gång han påstår ångart sig så är det i närvaro av någon som tillhör Biningen gäng. Han känner att han därför måste säga det. Det är ett spel som han inte vet hur han ska avsluta för alla runt honom säger att han måste fortsätta spela med. De har helt enkelt tutat i honom en massa lögner om hur otroligt lysande det ser ut inför processen - om han bara fortsätter spela med.
För att verkligen få veta sanningen måste Esbjörn sparka sina ombud och hitta ett helt nytt, neutralt ombud, som inte tillhör binninges kompiskrets.