2021-08-09, 17:08
  #40705
Medlem
kubuns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fnirp
Nu är stat och kyrka separerade sedan några år tillbaka och vi styrs enbart av lag, inte budord. Något jag tycker är trevligt. Bibeln är ett otrevligt ställe för vissa här i tråden:

"Var och en som smädar Herrens namn skall straffas med döden. Hela menigheten skall stena honom. Den som smädar namnet, han må vara invandrare eller infödd, skall dödas" // 3:e Mosebok 24:16


Det står mycket konstigt i Bibeln som inte passar in i dagens samhälle, så jag tycker inte vi ska ha den som rättesnöre. Definitivt inte på Flashback, för då blir Admin och Modsen ledsna som lagt så mycket tid på att skapa sitt regelverk.
Med det resonemanget så passar alltså Kristdemokraterna som Ebba Busch är ledare för heller inte in i dagens samhälle. Kan inte tänka mig att Ebba officiellt tar avstånd ifrån Guds budord. De var nog ett måste för henne om hon skulle bli kristdemokraternas partiledare. Ebba är tveklöst en veritabel hycklerska eftersom hon bryter så flagrant mot Guds budord när det gäller denna "husaffär".
__________________
Senast redigerad av kubun 2021-08-09 kl. 17:13.
2021-08-09, 17:15
  #40706
Medlem
DoraFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarryBlunt
Svar Nej.
Esbjörn fick inte köpekontraktet iförväg och det fanns ingen skriftlig värdering.

Så man ju verkligen undra hur Ebba tänkt sig att Esbjörn skulle kunna ha stämt av avtalsvillkoren med sina närmast anhöriga innan det skrevs under. Hon biter sig fast i att Esbjörn hade gott om tid på sig att överväga sitt beslut och att rådgöra med anhöriga i förväg. Men hur diskuterar man avtalsvillkor om man inte har tillgång till avtalet? Är det rimligt att en 81-årig man utan någon tidigare erfarenhet av att genomföra en fastighetsaffär ska kunna rådgöra med sina närmaste om avtalsvillkoren utan att ha tillgång till avtalet? Ebba i egenskap av hans motpart, köparen, hade alla handlingar och hade stått för alla kontakter med värderare, mäklare etc?

Undanhållande av information är en klassisk härskarteknik.

Citat:
• Partsförhör under sanningsförsäkran med Ebba Busch. Hon ska höras om bl.a. de
kontakter hon haft med Esbjörn Bolin före, i samband med och efter det att avtalet
om överlåtelse av fastigheterna Uppsala Marielund 7:1 och 4:77 träffades, de åtgärder
hon vidtagit före och i samband med avtalets träffande för att säkerställa att
fastigheterna överläts till ett pris som bägge parter var överens om och nöjda med, de
försök hon gjort för att förmå Esbjörn Bolin att före avtalets ingående stämma av
avtalsvillkoren med sina närmast anhöriga, de kontakter hon haft med anhöriga
respektive vänner till Esbjörn Bolin i anslutning till att hon diskuterat
fastighetsöverlåtelsen med Esbjörn
Bolin samt det Facebook-inlägg som hon
publicerade den 9 oktober 2020 och bl.a. avsikten med detta.

Förhöret åberopas till styrkande av

- att Ebba Busch inte agerat påtryckande eller på annat olämpligt sätt gentemot
Esbjörn Bolin i samband med förhandlingarna och/eller köpekontraktets
undertecknande, utan att Ebba Busch tvärtom sett till att Esbjörn Bolin getts gott
om tid att såväl överväga sitt beslut som att rådgöra med anhöriga i förväg,
Aktbilaga 82
2021-08-09, 17:25
  #40707
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DoraF
Esbjörn fick inte köpekontraktet iförväg och det fanns ingen skriftlig värdering.

Så man ju verkligen undra hur Ebba tänkt sig att Esbjörn skulle kunna ha stämt av avtalsvillkoren med sina närmast anhöriga innan det skrevs under. Hon biter sig fast i att Esbjörn hade gott om tid på sig att överväga sitt beslut och att rådgöra med anhöriga i förväg. Men hur diskuterar man avtalsvillkor om man inte har tillgång till avtalet? Är det rimligt att en 81-årig man utan någon tidigare erfarenhet av att genomföra en fastighetsaffär ska kunna rådgöra med sina närmaste om avtalsvillkoren utan att ha tillgång till avtalet? Ebba i egenskap av hans motpart, köparen, hade alla handlingar och hade stått för alla kontakter med värderare, mäklare etc?

Undanhållande av information är en klassisk härskarteknik.


Aktbilaga 82

Eftersom Esbjörn ägde fastigheten var han fri att göra vad han ville med den.
Det fanns således ingen anledning att stämma av med anhöriga då de inte hade något med fastigheten att skaffa. Eventuella synpunkter från dessa får närmast ses som näriga.
2021-08-09, 17:30
  #40708
Medlem
MarryBlunts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 90510
Att du tycker Ebbas Buch är OffT i en tråd vars rubrik är: Ebba Busch i fastighetsbråk med Esbjörn, 81 visar med all önskvärd tydlighet att MaryBlunt bevisligen har alldeles rätt.

Fokus bör ligga på makthavaren som utyttjat sitt oomtvistligt verbala övertag till att manipulera en isolerad äldre-äldre att och mot sin vilja underteckna ett papper han inte tidigare sett och därigenom inte fått möjlighet att förstå den fulla innebörden av.

Ebba har gått i Livets ords skola vilket reser frågan om medmanipulerarna Pr kvinnan och kulissmygande mäklar-Teo är djupt troende och har kopplingar till Livets Ord? Just saying!

Hur stod det till i hemmet som formade den Ebbas som utan att blinka ger sig på att knäcka åldringar för att lägga rabarber på deras hus? Oförsonlighet och hjärtlöshet är förvärvat och är inte en egenskap man föds med.

Ebbas negligerade av dom som ger henne kloka råd om att ge upp begäret om fastigheten visar på dom härskartekniker med vilka Ebba styr KD. Som undantag ska sägas att adv, Thomas Olsons råd om att erkänna det grova brottet grovt förtal är ett ovanligt undantag lyssna på dom vars klokskap är större än hennes. Framgångssagan Ebba Buch förstod att hon annars nått vägs ände något tidigare än vad som nu blir fallet..

PUBLICERAD: 27 FEBRUARI
Ett par kristdemokrater är hårdare i sin kritik, men bara mot löfte att inte bli citerade med namn i tidningen. En KD-politiker har uppfattningen att tvisten skadar förtroendet på ett sätt som inte är acceptabelt. Därför är det av största vikt att det får ett snabbt avslut.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/vAwLpm/kd-politiker-om-hustvisten

Min peng på att Ebba fått en okuvligt sträng och religiös uppfostran vilket fått hennes sinne att slipas till den oförsonlighet vilket hon visar vid motgångar? Någon initierad påstod att Ebba aldrig förlorat och tänker aldrig förlora allra minst mot en gammal gubbe som äger det hus med vilken framgångssagan Ebba Busch tog sin ände.

Har Ebbas syskon och hennes föräldrar och tidigare man som bor i det aktuella området inflytande över vad hon utsätter Esbörn Bolin för? Vågar nog påstå att det är fler figurer med rymligt samvete som ger Ebbas grymhet sitt oresarverade stöd.

Sannolikt är att det ligger ett trauma bakom den brist på barmhärtighet som Ebba visat genom sin orättfärdiga strid mot en gammal gubbe om hans hus.

Att "förlora" innebär en personlig katastrof för Ebba som inte är mogen den ödmjukhet och det personliga växandet som det innebär att ge upp något man gärna vill.
Fan vad bra skrivet. Jag spinner vidare lite.

Och självklart har du rätt i att Ebba på sätt och vis oxå är ett offer i detta. Ebba är uppfostrad i tro att hon är lite finare, lite bättre. En halvgudinna som är satt till jorden med ett uppdrag. Självklart påverkar det någons tillgång till sin egen empati.

Ebbas roll som partiledare sätter henne i en otillbörlig situation på så många plan i denna affär. Dels som du beskriver. Men oxå att hennes namn och yrke ger henne förtroende. Hade Esbjörn litat på värderingen, eller kontraktet om köparen varit en främling. Troligtvis inte, då hade han troligtvis gjort både egen värdering och haft någon med sig.

Men han litade på Ebba för att hon är den hon är, partiledare för ett kristet parti och en offentlig person. Inte tror han att någon i hennes ställning ska blåsa honom. Hon övertygar om att hon sköter allt och att hon ser om hans intresse.

Och han fantiserar om hur det ska bli när affären är klar och han släpper bra bomben till vänner och bekantar om att han har gjort affär med självaste Ebba, bys egna superstar. Bra affär dessutom och nu är han och Ebba väldigt nära. Han är som ålderman till hennes barn och han är välkommen när han vill. Dock var det inte så det blev och när Esbjörn insåg att huset gått honom ur händerna. Och att han själv inte alls gick med huset i Ebbas ögon så ångrar han sig.

Länken du kommentera är i mycket ett bevis på att Ebba inte finns för partiet. Utan att partiet finns för Ebba. När kända politiker klantar sig finns det alltid kraftig intern kritik. Vilket tyder på ett något ganska sunt. Det vill säga, det finns mycket åsikter i partiet och folk vågar säga vad dom tycker.

Men KD är tyst, dom står bakom Ebba. Och när någon törs säga något så är det mot begäran om anonymitet.

Har Ebba syskon? Men Ebbas föräldrar, svärföräldrar och förre detta man bor i området samt ett brödgäng från en Uppsala församling. Det här är en liten by, med sammanhållning. Det är osannolikt att det inte finns något byskaller om att Esbjörn är lite vimsig.

De är många som ser genom fingrarna på Ebbas agerande, partiet, Marielundsborna, Ebbas vänner och familj. Stackar team Esbjörn.

Jag citerar ännu en gång Tekla Knös.
Var det så Jesus gjorde? Var det så Jesus sa att man ska göra.
2021-08-09, 17:34
  #40709
Medlem
braatthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Vad har allt detta att göra med frågan om er konspiration om att Facebook ligger bakom att Ebbas allmänna trovärdighet som människa och partiledare sjunker som en sten? Ebba har själv gjort bort sig bland annat på Facebook. Esb:s och Ebbas ombud får givetvis lämna in sina värderingar. Dessa ska rätten ta ställning till i fastighetsmålet. Rätten kommer inte att påverkas av Ebbas gråt på Facebook och i medier om att hon och hennes barn är hemlösa eller om hennes "avslöjande" om att Esb:s tidigare ombud har suttit inne för våldtäkt mot minderårig.
Ditt inlägg jag svarade på:

Om det funnits någon plan från andra att sätta henne i skiten,
Detta var planen.
2021-08-09, 17:36
  #40710
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wulfric
https://www.expressen.se/nyheter/fortroendet-for-dadgostar-rusar-kraftig-uppgang/

Förtroendet för Ebba ökar +2 sedan förra undersökningen. 92% av Kds väljare har samtidigt förtroende för henne.

Så nej hennes förtroende sjunker inte som en sten.
Merparten av KD: s väljare och alla SD:s väljare skulle antagligen stödja henne oavsett vad hon gör. Så länge hon ser bra ut, håller sig till höger och skriker och gapar på lagom nivå, är hon en perfekt galjonsfigur för det nya KD. Men som partiledare kan man också få röster från andra läger, det framgår av undersökningar av din länk. Man behöver inte rösta ett parti för att ha förtroende för dess ledare. Om jag inte minns fel fick Göran Hägglund ganska stort förtroende, när det begav sig, även om KD inte fick det.
2021-08-09, 17:37
  #40711
Medlem
DoraFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av martinator
Eftersom Esbjörn ägde fastigheten var han fri att göra vad han ville med den.
Det fanns således ingen anledning att stämma av med anhöriga då de inte hade något med fastigheten att skaffa. Eventuella synpunkter från dessa får närmast ses som näriga.
Det är Ebba själv som ska berätta om vad hon gjort för att förmå Esbjörn Bolin att före avtalets ingående stämma avtalsvillkoren med sina närmast anhöriga. Verkar det inte lite konstigt att hon ska höras om detta under rättegången om det inte fanns någon anledning att stämma av med hans anhöriga?
2021-08-09, 17:43
  #40712
Medlem
MarryBlunts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strossel
Vad Dora mfl inte begriper är att värderingen skett i augusti och sen meddelats Ebba och därefter lagts till handlingarna men på uppmaning i oktober skrivits ut och därefter sänts till advokaten, därav oktoberdatumet.
Men det går väl över deras huvuden som vanligt.
Fast det håller inte. Det är bara att kolla på Notar värdering så ser du det.
2021-08-09, 17:43
  #40713
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DoraF
Hur kan det komma sig att hon i så fall hemlighåller den värderingen? Hon har ju inte visat någon värdering av fastigheten som är gjord innan köpekontraktet skrevs under. Det är ett problem eftersom Ebba påstått att köpeskillingen utgått från värderingar gjorda av mäklare.

Lögnerna haglar vidare ser jag. Du är mycket väl medveten om den värdering som Notar gjorde och som låg till grund för det pris som Esbjörn satte och som skrevs in i avtalet. Den är som du mycket väl vet rikligt omtalad i forumet och finns som du också mycket väl vet som inlaga till domstolen.

Det enda problemet här är att du förnekar fakta och sprider lögner.
2021-08-09, 17:48
  #40714
Medlem
Strossels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarryBlunt
Fast det håller inte. Det är bara att kolla på Notar värdering så ser du det.

Visa mig då vad som inte håller.
Jag har inte kommenterat summan utan tidsaspekten.
Men som vanligt begriper du inget.
2021-08-09, 17:48
  #40715
Medlem
DoraFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StorstBastVackrast
Lögnerna haglar vidare ser jag. Du är mycket väl medveten om den värdering som Notar gjorde och som låg till grund för det pris som Esbjörn satte och som skrevs in i avtalet. Den är som du mycket väl vet rikligt omtalad i forumet och finns som du också mycket väl vet som inlaga till domstolen.

Det enda problemet här är att du förnekar fakta och sprider lögner.
Den enda värdering från Notar som är inlämnad till tingsrätten och återfinns som aktbilaga 60 har värderingsdatum 8 oktober 2020. Det faller på sin egen orimlighet att en värdering som är gjord mer än två månader efter att köpekontraktet skrevs under kan ligga till grund för det pris som anges i avtalet.
2021-08-09, 17:55
  #40716
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DoraF
Det är Ebba själv som ska berätta om vad hon gjort för att förmå Esbjörn Bolin att före avtalets ingående stämma avtalsvillkoren med sina närmast anhöriga. Verkar det inte lite konstigt att hon ska höras om detta under rättegången om det inte fanns någon anledning att stämma av med hans anhöriga?

Att du tycker det verkar konstigt beror på att du inte förstår dig på processrätt.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in