2021-07-27, 18:37
  #37669
Medlem
nova68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kubun
Nu var det ju inte din diskussion med någon om diagnoser jag avsåg med vurpa utan något annat som jag nu lagt bakom mig. Jag tror du även var med i gänget som åkte på spö angående allmänning kontra Marielund. Det börjar bli så mycket nu så om du nu för en gångs skull har haft rätt i något så förstår jag att du vill framhålla det men den diskussionen hade du inte med mig.

Du skriver luddigt om att Matz har sagt....å så lägger du till en massa om att du bor där i närheten. Ja frågan blir varför.....är det för att förespegla oss att du hört det från Matz eller har du faktiskt talat med honom. Nå....

Enligt länsstyrelsen är det allmänning och marken det lilla tåget har sin banvall är också ”allmänning”.
Bryggföreningen har tillstånd av länstyrelsen att ha bryggan på allmänningens vatten.
Marielunds gård äger däremot en mindre sjö söder om denna och en jäkla massa mark.
2021-07-27, 18:41
  #37670
Medlem
nova68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krmkr
Kan du länka till artikeln där det står att Binninge säger att endast läkare får fastställa diagnos, att de är de enda specialisterna i vården, att de har verksamhetsansvar över all övrig sjukvårdspersonal och att de utformat psykologers metoder och utredningar, så kan vi ta diskussionen därifrån och avgöra om Nova68s felaktigheter i frågan härstammar från Binninge.

Jag tror ni blandat ihop legitimerad läkare och specialist såsom psykiater med psykolog.
2021-07-27, 18:42
  #37671
Medlem
nova68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krmkr
Det stämmer bra att Nova68 har haft rätt beträffande en sak som han har kommit på. Den om att det är läkare som skriver läkarintyg. Allt gott så långt. Jag kan dock inte låta bli att fundera på vem som annars skulle skriva läkarintyg om inte läkare? Jurister? Psykologer? Tekniker? Nej just de, skriver juridiska, psykologiska och tekniska intyg.

Ni vet att psykiater är en legitimerad läkare va?
Psykiater skriver också läkarintyg.
2021-07-27, 18:55
  #37672
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av nova68
Jag tror ni blandat ihop legitimerad läkare och specialist såsom psykiater med psykolog.

Citat:
Ursprungligen postat av nova68
Ni vet att psykiater är en legitimerad läkare va?
Psykiater skriver också läkarintyg.
Ja, psykiatriker är läkare med specialistkompetens inom psykiatri.

Och ja, jag har redan bekräftat dig i din upptäckt att det bara är läkare som kan skriva läkarintyg. För att utöka din kompetens på området kan jag berätta att de bara är leg. psykologer som kan skriva psykologiska intyg från sjukvården. Det gäller även de leg. psykologer som är specialister i neuropsykologi.
2021-07-27, 18:56
  #37673
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krmkr
Kan du länka till artikeln där det står att Binninge säger att endast läkare får fastställa diagnos, att de är de enda specialisterna i vården, att de har verksamhetsansvar över all övrig sjukvårdspersonal och att de utformat psykologers metoder och utredningar, så kan vi ta diskussionen därifrån och avgöra om Nova68s felaktigheter i frågan härstammar från Binninge.

Du vet väl om att de enda inom vården som är specialister är legitimerade läkare?
PSYKIATER är en legitimerad läkare inom psykiatrin och kan bli specialist.
2021-07-27, 18:57
  #37674
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kubun
Inte alls avslöjat för mycket eftersom JB själv bad mig att skriva det i tråden och jag återgav det exakt som han skrev det till mig. Att han inte kan vara i förgrunden längre förstår också alla utom tydligen du.

Ja stackars krake å ha det så som du fullmakten är inte återkallad....betyder alltså att Esbjörn inte har fockat honom fastän han inte längre kan driva ärendet. Såklart har Esbjörn förståelse för situationen och vill kanske ha även JB med sig i rättssalen.

Nå nu får du inte mer av mig i detta och hoppas du har vett i å tacka för klargörandet du fick. Kanske du nästa gång det tjorvar ihop sig för dig kan fråga nån av dina anförvanter här i ett diskret PM så slipper du schavottera så ofta här i trådarna.
Då ljög han alltså om att han inte kunde fortsätta som ombud efter förtalet. Han debiterar även fortsättningsvis Esbjörn för sina tjänster och får dessa godkända och utbetalda av sin polare Pernroth Lüllmaa. Det är säkert av intresse för Ebba Busch när barnmisshandlaren börjar ynka sig över hur synd det är om honom och vilket jääättestort skadestånd han måste få.
2021-07-27, 19:02
  #37675
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av lillen-68
Du vet väl om att de enda inom vården som är specialister är legitimerade läkare?
PSYKIATER är en legitimerad läkare inom psykiatrin och kan bli specialist.
Tack Lillen för ditt försök att klarlägga hur det ser ut.

Nu ska jag berätta hur det egentligen ligger till.

Specialistordning finns både hos psykologer och flera andra yrken inom sjukvården.

Försök nu att komma ihåg det så slipper du göra bort dig fler gånger.
2021-07-27, 19:18
  #37676
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 90510
Anmärkningsvärt att det fortfarande inte går in hos dig hur pass allvarigt brott grovt förtal är trots den undervisning du får här.

Edit: Ujujuj så tröttsamt ditt reflexmässiga tjat är om Binninge är så fort Ebbas grova brott nämns.
Förtal är inget grovt brott, det är flera som har förklarat detta för dig i tråden. Vad kallar du de grova brotten? ”Jättegjova”?
2021-07-27, 19:28
  #37677
Medlem
MarryBlunts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Utrotamuslimer
Adaktusson om Ruben Agnarsson får bestämma
Hela RA:s följe här inne jobbar starkt för att Ebbas problem blir värre och värre.
https://www.dn.se/sverige/adaktusson-kritiserar-ebba-busch-kanner-en-oro/
Det är väl för väl att det finns åtminstone en kritisk röst i partiet. Att partiet odelat ställer sig bakom Ebba Busch är inte sunt. Och jag har svårt att se att det skulle kunna hända i något annat parti.
Citat:
Ursprungligen postat av braattha
Det var Binninge som sa att det inte tjänade till att förhandla och då fans ingen annan väg ut än att antingen efterskänka en halv miljon eller få till en förlikning(något som bevisade sig inte Binninge ville att så skulle ske.)
När Esb efter 2 månader fick läsa och skriva under avtalet då var det ingen som oponerade sig, inte förens det kom fram om Binninges fulvärdering på 5.7 milj. Något som Esb även komenterade i polisraporten.
Nä Binninge är den som bär skulden till att det blev låst läge ingen annan.
Vem har sagt att Ebba Busch ska efterskänka några pengar? Inte Esbjörn iallafall. Han har velat betala igen handpenningen åtminstone sen 20-09-03. Men Ebba har medvetet motarbetat det.

Vad jag kan tycka är en anmärkningsvärd sak med kontraktet är att tillträde ska ske cirka 3 veckor efter kontraktsskrivningen. Är inte det väldigt fort? Så affären tar bara 2 månader och några dagar från att första kontakten är tagen till beräknat tillträde.
Citat:
Ursprungligen postat av 90510
Hujedanimej, du förstår fortfarande inte att förtal är ett brott och att brottet rubiceras som grovt och att det skiljer i påföljd från det inte lika allvariga brottet förtal.

Det är inte någonting som jag utmålar henne för hon är klandervärd som inte släpper åtrån till gubbens hus.
Du har rätt i att Ebba Busch kanske inte direkt är livstils-kriminell. Men hon förekommer i belastningsregistret under 1 punkt. Gällande Grovt brott.

Jag håller heller inte för omöjligt att Ebba kommer att bli misstänk för någon form av bedrägeri mot äldre eller något liknade. Jag är ju inte jurist så brottsrubriceringen låter jag vara osagd.
Citat:
Ursprungligen postat av Krmkr
Nu är ju ditt förtroendekapital ang. fakta i detta ärende förbrukat, tills du pudlar och slutar att fortsätta att sprida okunskap och lögner, men frågan du lyfter här handlar inte bara om fakta varför jag väljer att besvara dig.

Affären gick utmärkt för en av parterna innan den äldre-äldre kognitivt funktionsnedsatte Esbjörn skaffade sig ett ombud som kunde tillvarata hans intressen i relation till den starkt drivande, unga och rappa Ebba med följe, som kom oinbjudet likt en dammsugarförsäljare och knackade på, för att genom charm, manipulation och press, förmå Esbjörn att gå med på något som han sedan ångrade snabbt.

Ebba väljer sedan när Esbjörn inte längre är ensam, att visa sitt missnöje över att Esbjörn ombud har mage att tillvarata sin klients intresse, genom att helt sonika göra sig till brottsling och grovt förtala honom, vilket i sin tur tvingar honom bort från uppdraget Esbjörn tilldelade honom.

Du förstår, en affär kan inte beskrivas som att ha gått utmärkt, om en av parterna känner sig extremt missnöjd med den. Det vet alla som har en nyanserad bild av verkligheten.
Om affären gått utmärkt skulle denna tråd inte funnits.
Citat:
Ursprungligen postat av fnirp
Hujedamej på dig själv :-)

Varför drar du upp en harang om att förtal inte är samma sak som grovt förtal? Jag skrev grovt förtal och inget annat. För det var liksom poängen. Att en gång erkänna grovt förtal är inte samma sak som att man är en någon som pysslar med grov brottslighet. Den typen av människor tenderar att vara mer eller mindre yrkeskriminella.

Spelar ingen roll om hon är klandervärd. Du utmålar henne som det och därmed kan det också vara förtal.
Fast det är en jäkla skillnad på att skriva anonymt i en tråd på Flashback och att basunera ut på sin offentliga partiledare sida. Alla som läser här vet att allt som skrivs ska tas medvetna nypa salt. Det Ebba Busch skriver som partiledare för ett Kristet parti bör hålla lite högre klass.
2021-07-27, 19:29
  #37678
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lillen-68
Du vet väl om att de enda inom vården som är specialister är legitimerade läkare?
PSYKIATER är en legitimerad läkare inom psykiatrin och kan bli specialist.
Det där är överkurs för en som inte vet skillnad på advokat och jurist men som kallar sig båda
2021-07-27, 19:46
  #37679
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Utrotamuslimer
Det där är överkurs för en som inte vet skillnad på advokat och jurist men som kallar sig båda
Förstår jag dig rätt att du backar Lillens felaktiga uppfattning om att de enda som är specialister inom vården är läkare?
2021-07-27, 19:49
  #37680
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarryBlunt

Jag håller heller inte för omöjligt att Ebba kommer att bli misstänk för någon form av bedrägeri mot äldre eller något liknade. Jag är ju inte jurist så brottsrubriceringen låter jag vara osagd.

Den meningen är stor komik. Den är mäktigt hur man kan få till någonting så extremt osammanhängande. Det är bra att du förtydligar att du inte är jurist, jag håller inte för omöjligt att någon kan tro det. Men risken bör vara försumbar.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in