Citat:
Ursprungligen postat av
Auric
Och du förstår väl att Trump inte kan vinna valet oavsett vad som eventuellt kan framkomma?
Valet är avslutat och avgjort. Hur mycket fusk som man än skulle hitta förändrar det inte resultatet. Det enda som åstadskoms är en politisk kris och ökade motsättningar mellan partierna.
Tycker du att det är bra argument för allt mer bisarra granskningar? Att driva fram en politisk kris?
Men jag har sagt flera gånger att det aldrig handlat om Trump som person.
Det handlar om våran demokrati, om vi misstänker valfusk, så skiter väl vi i om ngn tycker det är en politiskt kris.
Varför skall en synlig politisk enighet vara viktigare än misstänkt valfusk?
Det blir lite arguḿent1, argument2, och sedan tillbaka till argument1 igen.
Betänk istället en std Trump väljare som är missnöjd och anser att media är emot honom.
Vi har ingen enskild myndighet som ensam skall vara ansvarig för att allt skall undersökas, det bör skötas decentraliserat om det är en bra demokrati-republik.
Vi har diverse maktblock inom USA konstitution och därav flera instanser om har makt att undersöka.
Och om det sker decentraliserat, då måste det få ta tid som konsekvens, jag ser i alla fall inget alternativ.
Konkret:
Vill vi enas, så måste vi få med alla på båten, då gör vi en granskning som tyvär kommer ta jävligt lång tid och när det är gjort, då kan ni sedan be folk hålla käften om det inte framkommer bevis. Men nej en undersökning måste få ta lång tid då det kan granskas av flera håll av de instanser som har makt att genomföra granskningar enligt konstitutionen.