Citat:
Ursprungligen postat av
Ch3m
Grattis återigen alla som kommit in.
Jag befinner mig lite av ett dilemma och vet inte riktigt om jag ska tacka ja till min plats. Ska börja andra året på F och överväger om det är värt att i princip ha noll fritid i 3 år. Samtidigt kanske det visar sig att det inte alls är så svårt som jag befarat. Vad tycker ni?
Kul med ännu en KTH-dubblare som ansluter sig! Jag tycker också du bör köra på! Om det sedan inte funkar kan du ju alltid hoppa av, alternativt köra lägre studietakt (alltså skippa någon hhs-kurser för att ta igen senare år). Jag har för mig att man har 5 år sig på att ta ut sin kandidat på hhs? Och isåfall kan du ta den på 4 år vilket kanske skulle underlätta.. Du kommer få det jävligt tufft nu till hösten ty openister måste ta igen någon kurs för att kunna bli en riktig rigorös-F-autist, men det är bara att citera Gunde Svan, ingenting är omöjligt.
När ska vi planera in FB-ölen? Jag tycker vi borde göra en discord/facebook-grupp där vi kan planera in detaljer, någon som orkar ta initiativet till det?
Själv hade jag tänkt att skita i intromatten, ty som F-are känns det lite overkill att repetera gymnasiematematik, men som Gröngölingen antyder kan det vara en bra början att socialisera sig, och snacka lite med brudar som gått sam/ekonomi från gymnasiet
Så ni kanske även träffar på mig på välkomstminglet!