Citat:
Ursprungligen postat av
bevisareligon
Jag har länge varit en stark ateist och har alltid försökt att göra mitt yttersta för att verkligen förstå mig på folket som tror på en Gud. Det här är er chans att bevisa att en Gud faktiskt existerar.
Jag kommer inte acceptera:
Jag vill inte ha några inlägg om Hinduism eller någon annan religion utan bara kristendomen.
Något stycke eller citat från Bibeln.
Jag vill inte ha några spam inlägg som "Gud skapade allt det finns ingen annan förklaring" eller "Evolutionen är en bluff"
Med fri bevisvärdering:
Om vi kunde se fullmånen nära solen (bakom ett moln så att de lyste lika starkt), vilket är omöjligt, så skulle vi förundras över hur lika de är sett från jorden. De skulle praktiskt taget framstå som identiska och vi skulle fundera mycket över den likheten.
Det har inte allltid varit så. P.g.a. tidvatteneffekter blir avståndet allt längre mellan jorden och månen men just i astronomernas era kan månen precis täcka solen vid total solförmörkelse.
Det är ett tecken i skyn.
Satan är världens furste. Innan han föll gjorde han Guds vilja och kunde representera Gud, som de andra änglarna. Efter fallet har han fortfarande makt nog att kunna framstå som Gud vad det gäller makt. Om Gud tillåter det.
När Satan tillåts utöva makt är han förvillande lik Gud ur maktperspektiv.