Citat:
Ursprungligen postat av
NewHope
Hon skulle inte dödat sina barn om han inte misshandlat henne. Hon gjorde fel pga förstörd psyke. Han gjorde fel och har ingen ursäkt, förutom att han är värsta monster
Utan att försvara mannens eventuella handlingar (jag vet inte mer om detta fall än vad jag kunnat skumma mig till i denna tråd) vill jag påstå att det är ett misstag att se hennes handling som ett objektivt bevis på hur illa behandlad hon blivit.
Att ta sitt eget och sina barns liv är inget rationellt beslut man landar i efter att noggrannt analyserat alla tillgängliga alternativ. Den här kvinnan mådde uppenbart väldigt, väldigt dåligt. En person som lider av svår depression/ångest ser i regel inte klart på den situation han eller hon befinner sig i. Om hennes psykiska situation var helt, delvis eller inte alls mannens fel är svårt/omöjligt att säga något om för en utomstående, annat än att hans agerande (om det som påstås stämmer) knappast kan ha underlättat.
Poängen är att hennes handling säger mer om hur illa hon mådde än om hur illa hon blivit behandlad. Och man kan må väldigt, väldigt illa även utan att ha blivit illa behandlad.