Citat:
Ursprungligen postat av
ShariaInstructor
Jag har funderat och faktiskt tror jag att massmedia försöker överbetona frågor som gör att MP kommer in i matchen. Man körde någon larmrapport om att glaciärer försvinner eller minskar i vårt högfjällsområde.
Värme i USA eller Canada kommer också att dras fram och tillbaka.
5 st knivskurna senaste dygnet är inte så intressanta nyheter enligt vår massmedia.
Detta är vad jag känner. Men det bästa vore om MP når 3,9%, det skulle gynna Sverige, men tyvärr tror jag att förstagångsröstare kommer att driva partiet över 4%-spärren.
Men jag är optimistisk beträffande SD som kan landa på 21%. Det blågula blocket behöver inte nå 50% tillsammans med hänsyn till att röster på övriga partier tar bort en del av dom 100%-en.
47%---48% för det blågula blocket borde räcka för en blågul regering.
Citat:
Ursprungligen postat av
UrgleGru
Det här är ingenting jämfört med hur det kommer att se ut i juli-augusti 2022. Regimen kommer gå all in och tjata om klimatet dygnet runt om det behövs för att ge konstgjord andning till MP.
Ja så är det i varje val, men trots det så minskar de för varje val. Man skall tänka på att FI nästan försvann förra valet, där hade MP ett par procent att hämta. Nu kan de bara ta från V, S eller C så om de räddas kvar så blir det med röster från samma block. Men visst vore det underbart om de åkte ut; att se dem gråta på deras valvaka!