Citat:
Ursprungligen postat av
LadySweden
Nej, vårt folk precis som alla andra folk segregerar sig och vill leva med sina egna. Hur skulle Sverige kunna vara förlorat?
Dessutom är detta långt ifrån det värsta som någonsin utmanat vårt folks existens.
Nu låter jag som en rasistisk byfåne, kanske är också bland halva befolkningen, men nämn något som hotat Sveriges identitet mer än pågående folkförändring av Sverige.
Digerdöden på 1300-talet, Kristians tyrann och Peter/Katarinas respektive den Stores och den Storas hot mot Sverige på 1500- och 1700-tal kunde bäras och riket återhämta sig och krigsriskerna kunde desarmeras.
Liksom kalla krigets sovjetiska hot.
.
Sverige blev påminda om hur viktigt det var att försvara folk och land.
Sedan gick Sverige in i 40-talisternas mardrömsstyre.
Sveriges migrationspolitik sedan Westerberg (och pjalten Bildt) i början av 1990-talet och framåt är något helt annat.
Det går naturligtvis inte för ett land hur välordnat och inbillat rikt det än är, att öka sin population från 8,5 miljoner till 10.5 miljoner på 20 år utan att landet passerat en viss gräns.
Och över den gränsen innebär att Sverige inte går att återställa. Vi går mot okända marker och tider.