Citat:
Ursprungligen postat av
therefore
Det är bara ni som har suttit och snackat om salahändelsen här. Det är väl ingen jävel här som har suttit och diskuterat med er om det där.
Ni är alltså så tragiska att ni sitter här och har en konversation där ni förvirrar er själva.
Det här fallet och Salahändelsen är likartade.
Separerad förälder som väljer att döda sina två söner i ungefär samma ålder i bägge fallen och själv suicidera.
Men förövarna bemöts här på FB på helt olika sätt - diametralt olika.
Salapappan Samuels mord fördömds å det kraftigaste. Marias mord - som de fakto var betydligt brutalare - urskuldas med allehanda märkliga inlagor om att hon ju blivit misshandlad etc, vilket det bevisligen inte finns några domar på.
Eller att hon borde fått ett kontaktförbud/ ensam vårdnad som hon sökt med fått avslag på.
Man förutsätter helt enkelt på väldigt lösa grunder utan redovisad fakta att hon (som tydligen var kapabel att mörda) har varit helt sanningsenlig i sina uppgifter. Något som tydligen inte heller domstolen i vårdnadstvisten trodde på.
Att jämföra diskussionerna efter dessa två likartade tragiska fall som skett med 2 1/2 års mellanrum ger onekligen en hint om att folk grumlar sin klarsyn med genusglasögon.