Citat:
Ursprungligen postat av
CliviaMiniata
Vet inte varför jag får visioner av en somalisk snorunge som sitter hos polisen och gråter, skakande av rädsla. Nu har han gjort någonting riktigt dumt. Att mörda en veteran och polis vars hela släkt är poliser?
Hoppas att de har tagit rätt skitunge.
Man häpnar. Skjuta en polis i nacken låter svårt att utföra rent praktiskt av en snorunge från orten. Sköts han bakifrån därför att de kriminella visste att BO var en stridstränad soldat och polis?
Rent allmänt så har de kriminella nu tagit ett stort kliv framåt mot ökad kontroll och makt. Men det hade ni kanske inte tänkt på?
Ja tyvärr bör man fundera på vad nästa steg i denna utveckling är, annars ligger samhället hela tiden ett steg efter.
Det verkar ju tyvärr inte stabiliseras, utan utvecklas mot grövre attacker på polis och personal som väktare, skötare, vårdare och doktorer.
Verkligen tråkigt, för det påverkar ju dom som bor där i och med att det urholkar välfärden och möjligheterna att komma åt problemet.
Kan Bishop utvecklas mer negativt? Ja, nästa steg är att våld mot myndighetspersoner normaliseras.
Det borde man planera för redan idag.