2021-07-01, 10:37
  #18913
Medlem
I-van-Toers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LordBrettSinclair
...de mandaten hindrar honom inte från att bli statsminster nu dock, bara det att han senare kommer att behöva regera något halvår med annans budget, men det tycker han det är värt. Tror aldrig han kom till kapitlet om att vara trogen sina ideal i skolboken...

Löfven behöver precis som Kristersson behövde, 175 mandat som inte säger nej. Om V trycker rött för Löfven eftersom de inte får något att säga till om över höstbudgeten så har Löfven 202 mandat mot sig. Om alla går enligt partilinjen, trycker rätt och är närvarande.
Citera
2021-07-01, 10:38
  #18914
Avslutad
Kristersson ger upp. Mycket positivt för högerblocket. Låt de rödgröna fortsätta misskötseln av landet i ett år till och 2022 står sedan Kristersson som ny statsminister. Kristersson var senast nere hos Bilderberg så det mesta talar för att man, från globalisthåll, gett klartecken för hårdare tag fr o m 2022.
Citera
2021-07-01, 10:38
  #18915
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
Det blir Löfven nu. Det går igenom.
Det mest intressanta nu är om det blir 174 emot eller om delar av L röstar gult.

Nu kan de rösta rött för det är omöjligt att få ihop 175 röster, vi hade behövt se det mot Kristersson där kanske någon sosse hade varit frånvarande. Nu kan de mörka.
Citera
2021-07-01, 10:39
  #18916
Medlem
Jag undrar samma sak som Tinuviel, får talmannen utlysa extraval utan att gå igenom fyra talmansrundor? Enda meningsfulla omröstningen nu är väl att rösta om en regering ledd av Löfven.
Citera
2021-07-01, 10:39
  #18917
Medlem
sonicguides avatar
Citat:
Ursprungligen postat av framtidaledare
Varför ska V göra det? Dom kommer tappa allt dom har vunnit.
V röstar inte tillbaka med några förslag om marknadshyror . Det är skillnaden.
Citera
2021-07-01, 10:40
  #18918
Medlem
Dawkinseans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Manprinsen
Jag har haft svårt för Kristersson tidigare men jag tycker han blir allt bättre. Seriöst att ge snabba besked och inte fjanta bort tid i onödan som S brukar göra.

Precis min uppfattning också efter dagens presskonferens. Storleken till trots har han vuxit en hel del det sista.
Citera
2021-07-01, 10:40
  #18919
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Ja vi kanske får höra intervjuer med dem, men de vill nog inte kritisera UK offentligt just nu. Det hade ju varit bra att syna L speciellt, hade verkligen ingen liberal röstat rött mot UK?

Det rimliga vore ju att Löfven inte skulle få bli statsminister innan en ny riksdag tillträtt eftersom den folkvalda församlingen avsatt honom. Men tyvärr har vi lite halvdiktatur där samma gubbe kan bli avsatt och återinsatt i löjliga teaterspel i riksdagen.

I det långa loppet (efter sep 2022) spelar det nog ingen roll vad L står för. Det är positionen av C som måste tydliggöras (extremistparti både på GAL/TAN-skalan och höger/vänster-skalan).
Citera
2021-07-01, 10:41
  #18920
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Får talmannen utlysa extra val utan föregående fyra omröstningar?

Det står inte explicit i beskrivande texter, men det enklaste sättet att tolka dem är att den makten har han inte. Han föreslår fyra regeringar - blir alla nedröstade blir det extraval.
Citera
2021-07-01, 10:42
  #18921
Moderator
Tinuviels avatar
En lite märklig sak som jag hörde på SvD:s politiska podcast. Torbjörn Nilsson intervjuade Helena Lindahl - Centerpartisten som är mot Löfven. Hon sade att hon fram till i söndags hade beslutat sig för att trycka gult och därmed släppa fram Kristersson. Därefter tänkte hon avgå.

Hon meddelade detta till partisekreteraren... nu till det märkliga, inte en reaktion från riks efter det. Inte ett ljud eller försök till övertalning.

Är foliehatten för tjock om man börjar spekulera i att Lööf/riks inte nödvändigtvis såg hennes ställningstagande som negativt. Det hade kunnat bryta ett dödläge som drabbar Lööf allt hårdare opinionsmässigt, samtidigt som C hade kunnat stå kvar vid sin princip, bli av med en besvärlig riksdagsledamot och därefter säkra en majoritet som ändå kunnat fälla Kristersson men i vilket fall blockera varje förslag utom budget?
Citera
2021-07-01, 10:42
  #18922
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sonicguide
V röstar inte tillbaka med några förslag om marknadshyror . Det är skillnaden.

De vill förstås ha större inflytande nu när de behövs för att en S-budget skall gå igenom.
Citera
2021-07-01, 10:44
  #18923
Medlem
Motorväg för Löfven nu sedan Lindal fegat ur. Och de tre liberalerna, eller fler, som hotat att gå emot sin partiledare Sabuni kan ansluta sig igen till henne. Kärringen Westerholm behöver inte öppet svika och kan känna sig nöjd med fortsatt styre för Löfven.
Vilket partifolk.

Hur kan Löfven må idag då? Hans turbulenta 7 år krönes med ännu en kalabalik som han ålar sig ur.
En skamlös mänska. En person med någon resning hade insett sitt fiasko och tackat för sig.
Vad finns kvar av socialdemokratisk politik? T o m Anderssons förslag om skatt på aktiefonden försvann från bordet så fort Lööf spände blicken i henne.

Löfven mår bra idag och han sitter och smackar belåtet när han vinner omröstningen i nästa vecka.
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2021-07-01 kl. 10:49.
Citera
2021-07-01, 10:44
  #18924
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slocum
Kommer nattens polismord att bli en game-changer i den rådande politiska soppan där huvudpunkten för de inblandade är att hålla SD ute från allt politiskt inflytande?

Kan knappt föreställa mig att någon sämre händelse kunnat inträffa för S och C vid någon sämre tidpunkt. Skulle vara en fullskalig terrorattack utanför riksdagshuset möjligen.

Snacka om att ge SD rätt ifråga om invandring och kriminalitet.

Löfven kommer å hålla pressträff, säga att de oacceptabelt, vi måste återigen ta ansvar och avsluta med att säga att polismordet är konsekvensen av regeringskrisen som de blåbrunna startade förra veckan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in