2021-06-26, 14:47
  #14005
Medlem
Gabogibos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lättöl
Det finns inte i politik.

Haha, ok jag måste ge dig en poäng där!
men man kan väl drömma?

Våra politiker borde vara anständiga och hederliga, men det vore kanske naivt att kräva detta.
Citera
2021-06-26, 14:55
  #14006
Medlem
Snubchurps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av P944
Det är i kristider svenskarna röstar på S

När kristiderna är över brukar flumregeringar ta över. Sedan får högern städa upp i 8 år under finanskriser och tuffare tider och därefter får S ta makten när de värsta stormarna är över.
Citera
2021-06-26, 14:56
  #14007
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av marczuczvenchen
När man tänker på att första talmansrundan går till Ulf och att det krävs 175 nej-röster för att stoppa honom så utlyser Löfven extraval. Så till vida att inte ett antal i L också säger sig ska rösta emot Ulf.

I andra omgången, om det skulle gå så långt, kan säkert Löfven väljas igen men sen ska budgeten helst igenom också.

Lööf? Det vore skandal. Vore S och M beredda att släppa fram henne?

Kanske. Visserligen älskar S att vara i Kanslihuset, men om det är hopplöst att fortsätta av olika skäl, kan S kanske tänka sig att släppa igenom en mittenregering C-L. Då kan S opponera i drygt ett år och växa sig starkare i opinionen. Jag tror att ett nyval inte i nuläget är så lockande för Löfven. V blir starkare, MP löper risk att åka ur osv.

M kan nog också lägga ned rösterna. Jag tror inte att de vill ha extraval.

Jag vill inte se den kyliga Lööf som statsminister.

Jag tror att det blir talmansrundor och att några L-ledamöter bryter partilinjen och släpper igenom Löfven lll regering.

Vi får vänta till 2022 innan vi (förhoppningsvis) får bort Löfven.
Citera
2021-06-26, 14:57
  #14008
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gabogibo
Jag trodde Flashback var ett diskussionsforum, menar du att Flashback är mer av en "user generated content" databas för de lege lata? Jag har dessutom inte föreslagit något olagligt eller regelvidrigt, däremot tyder både praxis och en syftestolkning av misstroendevotumet som rättsmedel på att det borde vara brukligt att avgå när man ansetts sakna förtroende.

Du har möjligtvis en avvikande tolkning av gällande rätt, men det är ok då jag snarare filosoferar kring misstroendevotumets syfte. Jag anser att Stefan Löfven bör avgå, det är helt ok att anse att min åsikt är fullkomligt oväsentlig, men det vore ett uttryck av din lika oväsentliga åsikt!

Angående (S) stadgar hade jag gärna velat se en källa på att de har något slags standardförfarande kring genomförda misstroendevotum. Personligen tror jag att de aldrig räknat med att detta kan hända.

Flashback är ett disskutiionsforum och man kan ha olika åsikter här utan problem.

Sen när det gäller praxis vid ett misstroendevotum mot en statsminister så finns det ju ingen. Utan där kan man bara luta sig mot lagarna. Löfven är ju den första statsminister i modern tid som har förlorat en misstroende omröstning.

När det gäller Socialdemokraterna stadgar så finns dessa på nätet.

https://www.socialdemokraterna.se/download/18.12ce554f16be946d046409e2/1568881589729/stadgar-antagna-2017.pdf
Citera
2021-06-26, 14:57
  #14009
Medlem
Snubchurps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ardbeg81
Risken finns ju att någon eller några från liberalerna röstar på Löfven vid en talmansrunda . Då hjälper det ju inte om en person från C gör det motsatta

Ja, det lutar ju mot att det kan bli så. Löfven kommer sitta kvar på ett eller annat sätt.
Citera
2021-06-26, 15:00
  #14010
Medlem
Rektangels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
Nej, du måste räkna hela blocket. Kommer L upp 2% så har borgerliga blocket 4% mer mandat i Riksdagen. Det spelar ingen roll att SD går upp till 22% om socialist blocket har 52% vs borgerliga 48. Om L inte når upp till 4% så är det kört och Löfvèn regerar vidare.

Om vi har partier som inte når upp till riksdagsspärren krävs en lägre procentandel av de totalt avgivna rösterna för att nå 175 mandat. Tänk ett varv till.

Om L eller helst MP ramlar ur är det bara bra. För SD är det troligen en befrielse att slippa ha med L i samma block och samsas med dem.

Rent emotionellt vore det behjärtansvärt att ge Negern sympatiröster efter att hon vaknat upp och insett riksdagens verklighet och vad detta innebär maktpolitiskt, samt direkt kunna krossa den "breda mitten" där nu Rödskrikan står likt en ensam panelhöna och vilset ser sig omkring när de andra partierna och nu även media nu tyst närmar sig AL med sina dolda dolkar under togan. Akta din rygg AL...!

Dolken kan komma inifrån din egen partiorganisation. Högmod går före fall.

AL är den som främst och skickligast kunnat exploatera allmänhetens SD-skräck i politiska syften men när nu även V kunnat bemästra denna skräck till hjärnspöke har AL nu passerat bäst före datum och bör skickas till historiens skräphög.

Inte underligt att hon är desperat. Det bäste vore om Busch utsågs till statsminister bara för att riktigt knäppa AL men även falske UK på näsan och inse att hennes nesliga manipulationsförsök misslyckats.

Notera hur media nu alltmer ställer kritiska frågor till AL och hur hon alltmer sprattlar och sjunker ned i dyn ju mer floskler hon vräker ur sig. Hon har inte längre fast mark under vare sig den högra eller den vänstra skon längre. Hon står nu naken och barfota, flicksnärtan. Ingen vacker syn.
Citera
2021-06-26, 15:03
  #14011
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zapohd
Läget kan förändras mer än man tror i ett extraval. Det är inte så många röster som man behöver få för ett mandat.

De partierna som sitter i riksdagen fick sammanlagt 6377588 röster. Det gör att det är drygt 18000 röster för ett mandat. Observera att dessa siffror gäller för valet 2018 och beror ju på hur många som eventuellt röstar vid ett nyval.

Även små förändringar kan betyda rätt så mycket med tanke på läget i riksdagen.
Ja, läget kan förändras, men det finns inga garantier, läget kan också bli låst under mycket lång tid.
Citera
2021-06-26, 15:04
  #14012
Medlem
Rektangels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Så är det. Det finns inte en chans att det blågula blocket får majoritet utan L om det blir ett extra val. Och det inser förstås både Lööf och Löfven. Deras strategi för att behålla makten är att putta ut L.

Om partier ramlar ur riksdagen krävs en mindre procentandel av de avgivna rösterna för att nå 175 mandat. En befrielse att bli av med L men särskilt MP.
Citera
2021-06-26, 15:09
  #14013
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid
Inte säkert att det varit sämre.

Regeringen Löfven gör ofta större skada än nytta, som hanteringen av pandemin illustrerar. Men rent generellt är det ingen bra idé att vara utan regering i flera månader.
Citera
2021-06-26, 15:10
  #14014
Medlem
Duerfs avatar
Anledningen till att det kommer förmodligen bli extraval är att det är lättare att bli framröstad som statsminister än att få igenom sin budget för Löfven.

Om Löfven får V:s stöd i en statsministeromröstning kommer han fortfarande inte få V att rösta för sin budget. De kommer att lägga ner sina röster men aldrig rösta för den. Varför skulle de göra det? De har noll inflytande på den och gillar inte politiken. Därmed kommer förmodligen en M+KD budget gå igenom (som SD och L röstar ja till).

Dessutom torde Kristersson få frågan först och vinna en statsministeromröstning då C kommer lägga ner sina röster (de vill ju helst ha Kristersson som statsminister) och M+KD+SD+L > S+MP. Det spelar ingen roll om V lägger ner rösterna eller röstar för Löfven i det skedet.

Enda chansen för Löfven att sitta kvar utan extraval är att få V att rösta både ja till honom som statsminister och att rösta för hans budget.
Citera
2021-06-26, 15:14
  #14015
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rektangel
Om partier ramlar ur riksdagen krävs en mindre procentandel av de avgivna rösterna för att nå 175 mandat. En befrielse att bli av med L men särskilt MP.

Om både L och MP skulle försvinna är det möjligt men långtifrån säkert att det blågula blocket kan få majoritet. Tyvärr talar det mesta för att MP klarar sig kvar i riksdagen. I scenariot där bara L försvinner ser det mörkt ut för det blågula blocket.

Den som vill ha en borgerlig regering efter ett extraval gör därför klokt i att stödrösta på L.
Citera
2021-06-26, 15:20
  #14016
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johkv637
Håller inte helt med dig, skulle även vilja sätta KD som "icke kappvändare"

Det har du rätt i!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in