Citat:
Det vore onekligen ironsikt om GL gjorde en anmälan tillsammans med PA när han tidigare skrivit en rättsintyg till stöd för dennes motpart i ett förtalsmål och där antagit att EA talar sanning om våldtäkten. Det kommer rimligen EAs försvarare att använda om det går till åtal.
”Där anförde han att han stämt staten på skadestånd för fel eller försummelser vid myndighetsutövning, ibland tjänstefel, och att han tillsammans med andra målsägande kommer att inge en anmälan för falsk angivelse, varvid han kommer att yrka skadestånd.”
https://www.dagensjuridik.se/nyheter/lambertz-nekas-forhoren-med-kvinnan-han-pastods-ha-valdtagit/?utm_source=apsis&utm_medium=email&utm_campaign=21 0622
”Där anförde han att han stämt staten på skadestånd för fel eller försummelser vid myndighetsutövning, ibland tjänstefel, och att han tillsammans med andra målsägande kommer att inge en anmälan för falsk angivelse, varvid han kommer att yrka skadestånd.”
https://www.dagensjuridik.se/nyheter/lambertz-nekas-forhoren-med-kvinnan-han-pastods-ha-valdtagit/?utm_source=apsis&utm_medium=email&utm_campaign=21 0622
Vad är grovt förtal?
För många människor tycks det vara svårt att erkänna att dom haft fel. När Göran Lambertz skrev sina utlåtanden till stöd för EA inför förtalsrättegången så utgick han från att EA talade sanning och blivit våldtagen av PA. Därmed, menade han, hade hon rätt att offentligt och till ett stort antal mottagare smutskasta PA på ett sätt som stod i strid med lagen om förtal. Allt som jag har uppfattat det.
GL har nu bittert fått erfara att EA är en lögnerska och bedragerska. Då faller den delen av hans argumentation. Jag menar att EAs agerande när hon hängde ut PA på Facebook som hon gjorde var grovt förtal oberoende av sanningshalten i EAs påståenden. Att hävda något annat är att öppna för att "folkdomstolar" t.ex. på sociala media, kan döma vem som helst för vad som helst även om dessa friats av rättsväsendet.
Rättsväsendets integritet
Det är ett resonemang som inte saknar paralleller till Maria Svelands, Lo Kauppis och Cissi Wallins argumentation för förtalskassan. Dom lanserar idén att kvinnor ska ha rätt till att bryta mot lagen genom att grovt förtala någon som dom anser förtjänar detta. När lagen, som i fallen Cissi Wallin och EA, resulterar i att dom döms för grovt förtal så "upphäver" förtalkassan straffet genom att betala dom böter som utdömts.
Visst finns det brister i lagars utformning och i rättsväsendet. Det tror jag att många tycker och kan se. Därifrån är steget långt till att ta lagen i egna händer. Som GL ville ge EA rätt att göra och som förtalskassan vill ge alla kvinnor som offentligt vill skada en man rätt att göra.
Ja, visst är det en skillnad mellan om påstådda övergrepp har begåtts eller inte. Intrumentet som vi har och som vi i många avseenden är beroende av är rättsväsendet. Detta skulle falla sönder om vi tillät alla som anser sig utgöra undantag från att omfattas av gällande lagar att själva välja att strunta i lagen.
Om GL kunde godta det resonemanget så tror jag att han inte skulle ha något problem att förena sig med PA när det gäller att anmäla EA för att hon försökt lura rättsväsendet genom falska anklagelser.
Har alla rätt till sin egen sanning?
En principiell svårighet som jag ser i det här sammanhanget är en tendens till en växande acceptans för att alla har rätt till sin egen sanning. Jag har i den här tråden i hög grad utgått från att EA hör till en icke obetydlig skara som emellanåt inte kan skilja mellan sina fantasier och vad som verkligen inträffat. Ungefär 1500-2000 insjuknar varje år, enligt officiell statistik, i psykotiska tillstånd. Ungefär 0,5% i Sverige lever med schizofreni. Räkna med att dessa utgör ca 1750 x 25 + 50000 ≈ 100000. Därutöver finns säkert många fler, vars oförmåga, eller bristande förmåga, att skilja mellan fantasi och verklighet finns, utan att den går så långt så att det leder till en diagnos, om t.ex. psykos eller schizofreni.
Rättsväsende, poliser, åklagare och domstolar, måste ha förmågan att värja sig mot att påverkas av fantasier. Har dom inte det kommer dom att urholka sin egen trovärdighet.
8,5 timmar våldtäkt och tortyr eller samtycke?
Fallet PA är speciellt. När tre kvinnor går samman om en anmälan som är uppenbart falsk så undrar man vad som ligger bakom. Menade dom tre att PA förtjänade att kastas i fängelse? Är dom alla tre psykotiska eller schizofrena? Har dom var och en eller i samförstånd fantiserat ihop historien om åtta och en halv timmes våldtäkt och tortyr? Eller är dom så "sluga" att dom tänkt sig en extrainkomst i form av ett skadestånd? Utan att bry sig om konsekvenserna för offret?
Det vore intressant att veta vilka dom övriga två är. Om dom likt EA har en historia av psykisk ohälsa som kan hjälpa till att förklara deras märkliga agerande.
–
__________________
Senast redigerad av lasternassumma 2021-06-23 kl. 11:06.
Senast redigerad av lasternassumma 2021-06-23 kl. 11:06.