2021-06-22, 11:41
  #9937
Medlem
RosaRosaRosaRosas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaurentiusLucidor
Du har ju nyss fått svart på vitt att riksdagen saknar förtroende för samma upplägg.
Men för all del, att upprepa samma misstag är ju något av en socialistisk dygd (sagt på ett skämtsamt sätt!).

Du har mycket att lära om politikens realiteter, men kommer att få se. Under veckan kommer Löfven att ha jämkat ihop V och C:s positioner i frågan om hyressättningen och samarbetet kan återupptas till 2022 med V:s välsignelse.
__________________
Senast redigerad av RosaRosaRosaRosa 2021-06-22 kl. 11:43.
Citera
2021-06-22, 11:41
  #9938
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaurentiusLucidor
Ja, vad kan det ha med vänsterpartiet att göra när utredarens namn är Nooshi Dadgostar?

https://www.di.se/nyheter/statlig-utredning-sagas-totalt-ren-stold-av-privat-egendom/

OK. Konstigt att regeringen gav just henne uppdraget, men det är ju fortfarande en statlig utredning, inte någon motion från vänsterpartiet.

Citat:
Ursprungligen postat av LaurentiusLucidor
Det är kanske inte så konstigt att läget är som det är när någon som kallar sig liberal försvarar stöld av privat egendom!

Nu har jag inte försvarat förslaget ifråga, men det är ju märkligt att alliansregeringen inte avskaffade exploatörsreglerna under sina år vid makten om de som du påstår innebär att man avskaffar äganderätten.
Citera
2021-06-22, 11:41
  #9939
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wwr
Nu har de bestämt sig för att leka hönshus ett tag igen, precis som efter valet. Annars blir de som kontrollerar EU arga och då får inte våra partiledare några styrelseposter av företagen eller andra fördelar när de avgår.

Inget i Europa får fungera på nationell nivå. Då hotas EU. Detta är en mindre fråga som definitivt inte borde utlösa regeringskris. De hade kunnat förutsäga detta tidigare.

Precis samma kaos som efter senaste valet.

Det står mer här:

(FB) Tråden om Stefan Löfvens Regeringskris

Precis. Sverige är numera en satellit som cirkulerar i ett internationellt sammanhang. Landet är tätt sammanflätat med den liberala västalliansen. Allt självbestämmande kallas för nationalism. Och vanliga högerliberaler som kallas bruna. Den liberala hegemonin måste upprätthållas. Högern måste hållas borta till varje pris. Underskatta inte den press som Stefan Löfvén utsätts för. Han har sett plågad ut en längre tid. Kravställarna är inte lätta att ha att göra med. Ja vi är inne på det som kallas den djupa staten. Hela västvärlden med undantag för östeuropa sitter i smeten. Etablissemanget vill ha S-MP-V och C. Så är det bara.
Citera
2021-06-22, 11:42
  #9940
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptenstjärt
Efter att L bytt sida så handlar det inte bara om punkt 44. Utan vänstern så får dom inte i genom sin budget.

Det är därför punkt 44 måste strykas samt att V+C enas om budgeten och båda röstar för den. Annie får kindpussa kommunisterna helt enkelt och glömma sitt tidigare motstånd mot dem.
Citera
2021-06-22, 11:43
  #9941
Moderator
ksvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av P944
Kan bli så att C startar eget och bara samarbetar i frågor där dom får gehör.
Det är nog inte helt osannolikt. C antog helt nyligen ett strategiskt styrdokument som de 60 ombuden enhälligt röstade för.

Citat:
Partiledningen har att förhålla sig till det bara 24 dagar gamla 22-sidiga dokumentet med rubriken ”Framtidsagenda för Centerpartiet inför 2030”. Det bär tyngden av att vara enhälligt fastställt av de 60 ombuden på partiets förtroenderåd 28 maj
Det säger bl.a. att
Citat:
● "Centerpartiet är ett självständigt, borgerligt, liberalt parti som söker samarbete i den breda politiska mitten".

● "ett politiskt samarbete i den breda politiska mitten, utan att ytterkantspartier har ett avgörande inflytande, är det bästa för Sverige (...) Vi tar bestämt avstånd från socialism, förmyndarmentalitet och vänsterpolitik."
Det här är alltså Centerpartiets enhälliga beslut och vad Annie Lööf är tvingad att förhålla sig till.

Den första punkten där säger i princip i klartext det som du just skrev om självständigt parti.

https://www.dn.se/sverige/farskt-partidokument-hindrade-annie-loof-ge-upp-punkt-44/
https://www.centerpartiet.se/download/18.230325c1799c009e6a1049/1622447538894/Framtidsagenda%20Centerpartiet,%20ny.pdf
Citera
2021-06-22, 11:44
  #9942
Medlem
LaurentiusLucidors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RosaRosaRosaRosa
Du har mycket att lära om politikens realiteter, men kommer att få se. Under veckan kommer Löfven att ha jämkat ihop V och C:s positioner i frågan om hyressättningen och samarbetet kan återupptas till 2022 med V:s välsignelse.

Ja, nu är det upp till bevis som gäller för "mästerförhandlaren"!
Citera
2021-06-22, 11:44
  #9943
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VanJon
Alla länder är relevanta att jämföra med. Vill man visa på att Sverige lyckats jämför man med länder som är sämre. Vill man visa på att Sverige misslyckats jämför man med länder som har lägre dödssiffror och vill man vara förnuftig så tittar man på exempelvis hela Europa och västvärlden samtidigt som man har i baktanke att statistiken redovisas på väldigt olika sätt i olika länder. Överdödligheten är det man i slutändan kommer att jämföra med och hur kraftigt de olika ländernas totala ekonomi påverkats.


Jag kan hålla med om att bokslutet över pandemin får vi veta när den är över.

Däremot anser jag att det är fullt relevant att jämföra med det nordiska länderna eftersom vi är de länder som mest liknar varandra sett till en mängd faktorer.

Borde inte Löfven varit intresserad över hur dessa länder har lyckats så pass bra? Det hade bara varit att ringa Sanna Marin och fråga henne vad hennes regering gör för att lyckas så bra.

De Nordiska ländernas framgång är en akilleshäl för de svenska socialdemokraterna. Men hade socialdemokraterna varit i opposition så hade de Nordiska länderna lyfts fram och den borgerliga regeringen hade fått kritik för att den inte lyckats som de övriga nordiska länderna.
Citera
2021-06-22, 11:45
  #9944
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Så du menar att det kan finnas skäl till källkritik.

Källkritik är alltid bra, även på Flashback.
Citera
2021-06-22, 11:48
  #9945
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Det jag skrev att L kommer sakna relevans efter nästa val. Det är endast nu om ett extra val inte sker som de kommer ha viss relevans då V+C kan tvingas enas om nästa budget. Detta blir jobbigt för Annie som har målat upp en bild av att hon inte ens samtalar med V.

Om L mot förmodan lyckas att ta sig in i riksdagen och får en vågmästarroll så kan man inte påstå att parti saknar relevans.

Annie har historiskt visat att hon snabbt kan bryta sina ord. Du kommer säkert ihåg att hon skulle käka upp sina skor än att bli ett stödhjul åt en Löfven-regering. Vad hände? Har hon ätit upp sina skor ännu?

Jag tror inte ett dugg på Lööfs ord. Hon kan snarare använda sig av detta och hävda att den politiska situationen gör att hon tvingas samarbeta med V än att SD ska få inflytande. Detta tror jag även att en stor del av dessa väljargrupp också kan acceptera.
Citera
2021-06-22, 11:49
  #9946
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av RosaRosaRosaRosa
Du har mycket att lära om politikens realiteter, men kommer att få se. Under veckan kommer Löfven att ha jämkat ihop V och C:s positioner i frågan om hyressättningen och samarbetet kan återupptas till 2022 med V:s välsignelse.

Rimlig gissning. Lööf kommer att offra punkt 44 och få något annat i utbyte som räddar ansiktet - ministerposter eller annan symbolfråga som är av mindre vikt för Dagostar - och så kan skräckkabinettet 2.0 regera vidare.

Svenska folket har därmed även fått ett ofiltrerat besked att nya C tillhör vänsterblocket.
Citera
2021-06-22, 11:50
  #9947
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lao Tzu
SD måste vara beredda att kompromissa med partiet Nyans i vissa frågor (invandring etc). Detta parti bedöms av många komma in nu. Jag är dock osäker på om de tillåts erhålla parti/valstöd från exvis Saudi. Detta kommer att avgöra storleken på väljarunderlaget.


Den gången när vi får ett islamiskt parti i riksdagen, om det blir Nyans eller något annat, så kommer dessa att samarbeta med andra partier än SD. Nyans önskar samarbeta med MP, S, C och V.
Citera
2021-06-22, 11:52
  #9948
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Det är därför punkt 44 måste strykas samt att V+C enas om budgeten och båda röstar för den. Annie får kindpussa kommunisterna helt enkelt och glömma sitt tidigare motstånd mot dem.

För en gångs skull håller jag med dig. Charaden om att C är ett "självständigt borgerligt part" har sedan länge passerat sitt bäst-före-datum. De är en kloss i det rödgröna blocket, och måste förr eller senare anpassa sig till det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in