Citat:
Ursprungligen postat av
sting4488
Tror inte att Stefan Löfven kommer vänta en vecka med att ge besked om vad nästa steg blir.
Han och Sossarna har en plan sedan länge.
Gissar på presskonferens redan senare idag.
Om man får gissa lite:
1. S vill inte ha marknadshyror.
2. S vill inte svika överenskommelsen med C och L
3. S är dock innerst glada över att de stoppas av VPK
4. S kommer låtsas vara lojala och gör stort nummer av att VPK (liksom M och KD) lierar sig med ett "främlingsfientligt parti".
5. S gör stort nummer av att andra partier skapar oreda när det är "kris".
6. S hävdar att de vill ta ansvar, men nu får talmannnen sondera.
7. Sonderingarna leder antingen till att S återkommer (utan låsningen med marknadshyror). Det är bra för S. De visar att oppositionen inte kan ta ansvar. Dessutom slipper S driva marknadshyror vidare, och kan inte anklagas för att ha svikit överenskommelsen med C och L.
8. Eller så leder sonderingarna ingenstans. De visar att oppositionen inte kan ta ansvar. Det blir extraval. S slipper driva marknadshyror och kan inte anklagas för att ha svikit överenskommelsen med C och L. Om de förlorar extravalet så hade de nog ändå förlorat ett år senare. Ingen stor skillnad.
S kommer nog inte ut som förlorare av detta. De har fått sitta vid makten tre år utan att betala priset som C begärt. C har betalat i förskott, men får inte det de utlovats, men det är VPK's fel. (Hela upplägget byggde på att VPK skulle stödja C-politiken.) Sossarna kan inte klandras för det. Sossarna kommer dock låtsas vara indignerade (för att visa C och L sin lojalitet), men det är bara ett spel för gallerierna.