Citat:
Ursprungligen postat av
K-Glitchen
Ja det är möjligt. Jag är född på 70-talet och jag kan ju säga att samhället är som natt och dag jämfört med nu.
På den tiden när man var tonåring i mitten på 80 så passade man sig kanske lite för raggarna och en och annan idiot. Att bli knivhuggen och att en kvinna skulle bli gängvåldtagen var så otänkbart så det fanns inte ens i fantasin.
Sverige starkaste kort, alla kategorier, var vårt homogena folk och vår svenska kultur. Med det vapnet hade vi tidigare klarat svält och krig. Vi klarade vad som helst, även ett semisocialistiskt styre som S. Vi hade en gemenskap som land som få kunde mäta sig med, även om vi hade spridda åsikter osv.
Detta vapen är nu totalförstört. Vi är ett mångkulturellt land utan framtid, utan sammanhållning och gemenskap. Vi är ett land där makten krigar mot folket helt öppet utan reaktion. Vi är ett land där det är fult att vara svensk, det är fult att vilja ha svensk kultur och det är fult att yttra den minsta kritik mot det vansinne som nu råder.