Citat:
Ursprungligen postat av
Korneliaa
Väldigt bra skrivet, håller helt med. Vet att jag har läst i någon journalanteckning, tror det gällde något hon var orolig för gällande lillebror, att hon googlade mycket. Gällde tydligen inte Esmeraldas hälsa och välmående. Den var väl inte lika viktig..
Just gällande googlingen på tvångströja barn är det ju så tydligt att hon först googlat ”tvångströja barn” och säkert fått upp typ kostymer och sådant. Men det var inte det R var ute efter, hon lägger då till ”riktig” efter och provar igen. R ville nämligen köpa en riktig tvångströja till Esmeralda som hon skulle vaddå - tvinga på Esmeralda när hon hade ”trotsålder deluxe” och sedan lägga henne i sängen och stänga dörren? Fy FAAN vad är det för sjuk hjärna som kommer på något sådant? Fan bland det värsta jag hört! Vi pratar om en 3 åring här! (Inte för att det är ok på något barn i någon ålder men ni fattar poängen).
Gällande R:s helt uppenbara, grava drogmissbruk slås jag av hur hon maniskt förnekar det in absurdum. Undrar vad det bottnar i. Tänker kanske att det är väldigt mycket skam förknippat med narkotikamissbruk för henne, att hon nästan förnekar det för sig själv. Kanske hon är uppväxt med att detta är otroligt skamfullt och därför något hon aldrig skulle erkänna. Då blir det ju också svårt att få hjälp tänker jag..
Må så vara att missbruk är skamligt men att MÖRDA sin egen dotter borde väga bra mycket tyngre i skam-skålen, kan man tycka.
Om man skulle tvinga henne till avgiftning genom att sätta på Rebecka själv en tvångströja å slänga in henne i en mörk vrå, DET kanske hade fått henne att vakna till lite men troligen inte. Jag tror hon har vart flitig att knarka sönder sina stackars hjärnceller (de få hon hade kvar). Hon har knarkat bort sina tre ungar, sin hälsa, sitt sketna liv, hon kan aldrig någonsin uppbåda den minsta respekt för någon. Det återstår två saker för denna vedervärdiga mara.
Det ena är att gå i kloster å gömma sig från världen (fast Gud fader vill säkert heller inte ha na)
Det andra är att begå självmord, ett litet skjut i en ven bara, det vore att sona! Hon kan väl själv ge sig samma medicin som hon gav sitt flickebarn, en överdos, slå sig själv i huvvet med en sten, lägga sig under sängen med en plastpåse över skallen å snöra åt.
Det borde hon väl lyckas med ännu en gång? 🤮