Citat:
Ursprungligen postat av
Gul-groda
- I varje given situation så kan vi bara välja det handlingsalternativ som vi bedömer vara det bästa.
Men är det verkligen så? Vi (iaf jag...) äter en massa crap fast vi vet att det inte är bra för oss. På jobbet och hemma prokastrinerar man och gör lite för ofta annat som ger mer omedelbar tillfredsställelse. Och varför är det så jäkla trögt att komma igång med den där träningen som vi vet är bäst för oss? Vi gör ju inte alls alltid det vi bedömer vara det bästa.
Citat:
- Vad vi bedömer vara det bästa handlingsalternativet avgörs av vilka värderingar vi för tillfället har.
Men om alternativen faktiskt upplevs som lika bra då? Donken eller Max på samma avstånd? Värderingar kan nog påverka en t ex till att skippa allt kött öht och istället köpa en falaffel, men vilka värderingar påverkar valet av hamburgare?
Citat:
- Vi kan bara ha de värderingar vi bedömer vara de bästa.
Bara en liten invändning mot detta: "bäst" på.vilket sätt då? För mig personligen? För min familj? För samhället, enl vad jag tror? För klimatet? För fred på jorden? Tycker själv att den sortens dilemma är rätt vanligt. Inre konflikt, som i slutändan bara löses genom ett val.
Citat:
- Vilka värderingar vi bedömer vara de bästa avgörs av våra tidigare erfarenheter i livet.
Du glömmer den viktiga analysen. Vilka slutsatser kan man dra av en en viss erfarenhet? Hur väljer du att se på en viss händelse?
Citat:
Därför har vi inte fri vilja.
Jag vet inte om det är rätt eller fel, men jag tycker att ditt argument för det är svagt. Men tack ändå för försöket.