Jag har sett att det har citerats från denna artikel i NA, men tar mig tid att citera lite mer (observera att det enbart är de kursiverade delarna som är rena citat).
Det är en intervju med HR domare CG som förklarar hur de kom fram till den fällande domen och skllnaden på hur de såg på bevisningen mot tingrätten.
Avgörande verkar Teliakillens uppgifer varit för var Lenas mobil befunnit sig på mordnatten, men HR har sett på många nadra av bevisen på ett helt annat sätt än TR:
NA:
"–
Det kom fram nya uppgifter i hovrätten från ett vittne som jobbar på Telia. Vittnet är otroligt kunnig inom sitt området och var med och byggde upp systemet på Telia. Han har uppgett att det inte går att dra någon slutsats var telefonen befunnit sig, säger Christer Granelind, rådman vid Göta hovrätt.
De nya uppgifterna gör att hovrätten anser att Stefan Davidsson har haft tidsmässig möjlighet att både utföra gärningen och undanröja spår.
– Vi har inte utgått från att kvinnans mobil befann sig på en viss plats efter midnatt. Det påverkar bland annat Davidssons alibi."
HR anser att SD saknar alibi efter 23- 00.
De drar också slutsatsen att gm måste ha stått Lena nära och beror bl a på att HR anser att man tagit värderat bevisningen om att SD hade kunskap om Lenas inloggningsupgifter annorlunda än TR som avfärdade dom.
"
– Det går inte att dra någon annan rimlig slutsats än att gärningsmannen stängt av kvinnans platsdata i mobiltelefonen efter mordet."
Även de teknisk bevisen såsom blodet i skon och på tvättmaskinen har HR sett som besvärande omständigheter.
HR anser att blodet i plösen inte var en obetydlig mängd eller sekret och HR hypotes är därför att Lenas DNA i plösen kommer från hennes blod i samband med mordet.
Ganelid pratar om det pussel som man lägger, att det inte finns ett enskilt bevis:
"[...]
Men lägger man ihop alla pusselbitar så kommer man fram till att det är helt uteslutet att det kan vara någon annan än Davidsson som begått mordet."
Nu i HR har SD fått stå till svars för sina förklaringar till skillnad mot i TR. HR anser att SD har haft påtaglig svårt att svara på frågor och i många fall varit otydlig och svävande.
Också raderingarna och försöken att plantera falska uppgifter till vänner och bekanta har legat SD till last i HR.
"
– Han har lämna ett stort antal felaktiga uppgifter. Det handlar bland annat om hur blod ska ha hamnat på hans cykel och på andra ställen."
Att SD dömdes till 18- års fängesle beror på att HR har utgått från hur man dömde för mord 2018, då livstid enbart skulle dömas i undatagsfall.
HR anåg att mordet låg snäppet under livstid:
"
– Det har varit ett hänsynslöst våld där 17 slag utdelats mot huvudet. Enligt vittnesuppgifter kring skriket så måste kvinnan ha känt en dödsskräck under en inte allt för obetydlig tid. Det är försvårande omständigheter."
https://www.na.se/artikel/darfor-tvarvande-hovratten-och-rev-upp-den-friande-domen-nya-uppgifter-om-lenas-mobil-var-avgorande