Citat:
Ursprungligen postat av
Marklundlundmark
Äh, bara gör honom arg. Hen är bara en kejsare utan kläder hen är naken.
Se domen och bedöm om det finns något av vikt från stalker hen i den.
Vi analyserade snabbt att svagheten i TR var Björn L och lite oklarheter och fumligheter från åk.
Men tillåts ett konto dondera, söndra, härska försvinner mycket. Så är det.
Välkommen till tråden! Hoppas ni hade kul på partyt du och Dragon inatt! Du får hälsa så gott om det blir fler sammankomster!
Samtidigt så kan du passa på att fråga var i hovrättens dom jag kan läsa om 11/5 som Dragon la ner sin själ i att bråka med mig om?
Jag läste bara nåt om att SD och LW brukade träffas under de premisserna samt nåt om att SD varit ”orolig” över mötet med männen.
Hovrätten verkar dock ha lagt större vikt vid de datarelaterade indicierna och bevisen. Det är bra att de visar på att det bara är SD som kunnat ha den insyn som krävdes för att agera likt GM gjorde efter mordet. Även DNA resonerade de väldigt bra kring också.
Sen om man är lite insatt i det tekniska så finns det svagheter i IT-forensikernas vittnesmål vilka försvaret hade kunnat hugga på. Men även där så bygger nog bristen på motbevisning just på okunskap. Och eventuellt ekonomi då SD kanske inte ville lägga slantar på en oberoende utredning.
Och sen så förstår man väl det egentliga skälet till att de inte ville nagelfara t.ex. 23:34 och det är väl att SD helt enkelt inte öppnade datorn då...
Nu är SD dömd och död. En rörig tragedi och nu har väl SOA(?) haft lite att fundera på ett dygn här och familjen med flera får väl utvärdera sin insats om de kunnat ratta detta annorlunda på nåt sätt.