Citat:
Ursprungligen postat av
MOPspanaren
Lägg lite tid på att formulera dina meningar istället.
Ja, jag tror också att SE uppfattar att Lisbeth är i chocktillstånd om det var det du menade med:
"Det ligger i linje med att föregå; väktarna är löst, nu har han kvar ett brottsoffer i chocktillstånd."
(Men "väktarna är löst"?)
Och att han själv också var tagen efter händelserna och vetskapen att statsministern var den som låg död på marken. Självfallet...
Du skriver:
Att Lisbeth sagt mörkblå jacka; AB? LJ i gränden?
Vem hon avser är av mindre betydelse för SE's vidkommande för det han prickar in är exakt det Lisbeth säger: Att GM hade "mörkblå täckjacka".... vem hon menar eller avsåg har mer betydelse för utredarna..
Men här talar vi om en uppgift som SE kommit med och som blir klart enklare om man tillstår ett samtal med Lisbeth... då vet han ju vad hon faktiskt sa.
Som GM är det en vild och osannolik gissning som han dessutom lyckas pricka in...
Jag ser inte ens SE som misstänkt GM, men däremot borde man ha utrett och kontrollerat en del av hans uppgifter.
Samma slapphänthet visades även i fallet Alf Lundin som utom rimligt tvivel far med osanning...
Det är först 94 man konfronterade honom på riktigt varvid ha uppgav att han ljugit om allt.
Nej; det är en överdrift att påstå att gissningen är osannolik. Vild ja.
SE vet att Lisbet befinner sig på MP. Varför SE gissar på att det är just Lisbeth som då har sagt detta har jag redan nämnt en ”förklaring” till. Men ja; det är spekulationer.
Det är dock snabba beslut för SE som en GM som har skjutit i affekt. Med lite längre betänketid så kanske SE sagt annat.. vem vet?
Det är vågat att SE säger att Lisbeth säger det till honom. Men detta ligger i linje med att föregå; nu är han ansikte mot ansikte även som vittne.
Vi har en misstänkt GM utifrån YN’s beskrivning av den flyende mannen; en syn av LJ som placerar honom som varandes på MP. Någon bekräftelse på SE som varandes som aktivt vittne i 20 min på MP finns inte.
Ingen har pekat ut SE; nej, det stämmer.
Det tycks inte finnas någon man i lång rock och handväska, vare sig aktiv eller passiv, i hela 20 min på MP.
Om man då är misstänkt så innebär detta att han kan vara GM. Då är det rimligt att spekulera över det han säger och gör och varför.