Citat:
Ursprungligen postat av
CS128
Jag har stört mig hela tiden på "5-pakten" för de har inte som normalt tyckt något om att "vi är bäst" som vilket skollag/fotbollslag osv. utan de har faktiskt utövat systematisk mobbning och psykologiskt spel - vilket jag ogillar skarpt. När nu Ludde fortsätter och nervärderar Annki blir jag riktigt förbannad och Andreas som hakar på med Patriarkaliska åsikter om att kvinnor ska tyglas etc. Då förpassade jag dem under jorden - de har inte att göra i Robinson med sina åsikter eller attityder. Att pakta är en sak - men att göra ner andra människor (som Ludde gjorde om Annki: hon måste ha psykiskt gått ner sig osv) är föraktfullt och det går fet bort!
Ludde och Andreas kan inte förstå att Annki gör det hon borde och ska: ser om sitt egna hus nu (inte en sekund för tidigt) för det ÄR en tävling där var och en står för sig själv i tävlingarna. De ÄR i Finalveckan nu = gör vad du kan för att vinna! L & A försöker bara att utnyttja Annki och hennes tidigare lojalitet för att komma vidare själva och äntligen har Annki fattat det och agerar som hon ska; vara sig själv närmast

Håller med i dina tankegångar.
Tycker hela den scenen såg ut mer som hotfulla yttranden än en faktiskt kamratlig diskussion.
Svårt att säga, men tror inte att Andreas och Ludde hade behövt ha en så seriös diskussion som det nu uppfattades som. Bara det att dem varit lojala mot varandra sedan starten, är en väldigt god anledningen för att de ska kunna fortsätta vara det. Nu såg det mer ut som att de var rädda att de redan hade tappat hennes lojalitet och därmed körde med en mer hotfull taktik.
Sen kan det nog finnas lite som ligger och skaver ännu i relationen mellan Anki och Ludde, som kanske inte märks direkt på ytan. Där dem känslomässigt inte kommit tillbaka till samma stadie som innan Ludvig blev utskickad för andra gången, då han indikerade att Anki redan då visade sin ynklighet.
Tror även Anki inte vill uppfattas som en bricka i spelet utan vill ta och stå för sina egna beslut. Om det blir på bekostnad att inte kommunicera fullt ärligt, öppet med Andreas och Ludde, verkar hon tycka är värt det.
Dem signalerna kändes iaf ganska starka från det här avsnittet.