Citat:
Ursprungligen postat av
Vanstertrollet
Ödegaard har nog betytt en del i att man fick in ytterligare ett alternativ som kan slå öppnande passningar och bryta mönster. Det var ju helt öken där i början av säsongen. Ingen kreativitet att tala om alls. Alltid bra med lite offensiv bredd. Men nog tycker jag att ESR är den mer framstående av dom två i en ren jämförelse så sett. Om man kan komma överens med Real om ett resonabelt pris så skriver jag under på en permanent övergång där. Men ingen som man ska betala mer än nödvändigt för.
Saka har varit ordinarie mer eller mindre hela säsongen ja och är nog den som varit genomgående bästa spelaren. Sällan en dålig match även om han kanske inte alltid är med i protokollet. ESR spelade första matchen från start mot Chelsea på Boxing Day. Man låg riktigt risigt till i botten vid den tidpunkten och då kom det en liten vändning med ett par segrar i rad som gjorde att man lyfte ur det värsta träsket.
Jag skulle nog inte säga att man behöver ha en världsklasspelare på den positionen utan det räcker egentligen att ha en rätt så duktig spelare som vågar att bryta mönster. Spelartypen i sig i laguppställningen är nästan viktigare än namnet. Blir för styltigt annars.
För mig som annat lags supporter så känns ESR lite som en ung version av KdB, bra styrka i kroppen, löpkapacitet, teknisk, tvåfotad och en jäkla mentalitet så absolut har han en gyllene framtid om han fortsätter utvecklas.
Problemet för er är väl att ni missar Europa helt, Real är i desperat behov av cash så känns inte som att de tänker sälja "billigt" bara för att. Dock är fördelen att man vet att spelaren passar in så känns ju vettigare att lägga några miljoner mer för att få honom kontra random annan spelare som man inte vet passar in alls.
Var lite mer att ibland så räcker det ju med en spelare för att många andra skall höja sig (t ex Bruno) och tanken var mer om det sammanföll med Ödegaard eller ESR eller bägge.