2021-05-23, 11:50
  #7381
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HeadsOn
Basta mordartag som barnamordare astadkommit. Hela varlden vant sig mot zzionnassar, aven USA. Biden sager att tvastatslosningen ett maste. Kongressen stipulerar att sluta med dollarflodet till barnamordarna. Inbordeskrig i Yisrael. Bra jobbat Netanyehu, ICC nasta

1. Israel, USA, Kina har. ICC har noll betydelse.
2. Bidens prat om tvåstatslösning är inte trovärdig. Finns inga som helst framsteg under det senaste
decenniet.
3. USA kommer att ge Israel fortsatt stöd.
4. IDF kommer nu att ändra strategi och börja med preemptiva anfall
Citera
2021-05-23, 11:51
  #7382
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Vi har ju fått höra nu i leda, att alla civila offer, barnen och byggnader likt AP journalisthuset bombades för att det fanns Hamasledare där.
Hur väl fungerade den taktiken tycker du? och hur trovördig information levererade
DF?

Både du och jag har sett bilder där Hamas skjuter raketer från populerade områden. Deras
raketer är riktade mot civila hem i Israel.

Vilka barn skulle du helst rädda, dina egna eller andras?
Citera
2021-05-23, 12:11
  #7383
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av punishersweden
Både du och jag har sett bilder där Hamas skjuter raketer från populerade områden. Deras
raketer är riktade mot civila hem i Israel.

Vilka barn skulle du helst rädda, dina egna eller andras?
Det är svårt att veta vilka bilder som är äkta nu när vi nås utav info om den uppsjö med fakenewsversioner som cirkulerar.

En avfyrningsplats behöver en öppen yta för att fungera. Alltså inte i ett mediahus eller i ett dagis. De brukar bestå utav simpla stålrörskonstruktioner där de riggar ett 10 tal raketer för uppskjutning. De används bara en gång, således ärndet helt onödigt att bomba en sådan plats efter raketerna redan fart iväg.

Vi får hoppas att Hamas raketteknik får bättre styrningssytem i framtiden så de kan rikta dom mot mer precisa måltavlor.

Hamas och Palestinierna firade vapenvilan med en parad i Fredags. Deras elitstyrkor är utav en riktigt skräckinjagade kaliber jämfört med de taniga fjunisarna i IDF. Hamas menar att Israel gått med på krav att tona ned på sina trakaserier på Tempelberget och Sheikh Jarrah. Men senast i Fredagskväll så var det lite tumult där. En gnista kan få allt att explodera igen.

Det var även tydligt att Netanyahu försökte testa det nya ledarskapet i USA, Biden. Men fick backa till slut. Det var ändo inte USAs förtjänst med vapenvilan vilket rent internationellt var en förlust. Detta var en större förhandlingsrunda med Frankrike, Egypten och Qatar som de stora spelarna. Kina Ryssland och även Iran har medlat mellan de grupper som vägrar prata med varandra.
__________________
Senast redigerad av Giant Squid 2021-05-23 kl. 12:16.
Citera
2021-05-23, 12:30
  #7384
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av punishersweden
Palestinierna är redan förlorarna. Dom kommer förr eller senare att få lämna Gazaremsan och västbanken kommer snart att vara helt israeliskt. Det är bara att titta på med vilken fart
det byggs bosättningar.
Klart de vinner med en sådan militär och oändlig amerikansk uppbackning. De vinner dock ej psykologiskt då ögon öppnas och anti-Israel-åsikter blir starkare för varje civilt dödsfall/vräkning.

https://youtu.be/ALiyDNwgUGY
Charmigt folk som väst väljer att stötta i nöd och lust...
Citera
2021-05-23, 12:33
  #7385
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tomaaa
Klart de vinner med en sådan militär och oändlig amerikansk uppbackning. De vinner dock ej psykologiskt då ögon öppnas och anti-Israel-åsikter blir starkare för varje civilt dödsfall/vräkning.

https://youtu.be/ALiyDNwgUGY
Charmigt folk som väst väljer att stötta i nöd och lust...

Du glömmer en sak. Det är att det här har blossa upp regelbundet nu under ett antal decennier. Det hamnar i fokus en kort tid i media under stridigheterna och ett litet tag efteråt. Då har Israel flyttat
fram sina positioner ytterligare. Sen glömmer världen palestinierna och går vidare.
Citera
2021-05-23, 12:42
  #7386
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av punishersweden
Du glömmer en sak. Det är att det här har blossa upp regelbundet nu under ett antal decennier. Det hamnar i fokus en kort tid i media under stridigheterna och ett litet tag efteråt. Då har Israel flyttat
fram sina positioner ytterligare. Sen glömmer världen palestinierna och går vidare.
Så är det helt klart. Netanyahu och andra Israeliska makthavare är riktigt hala, Judarna i Bidens stab är tom trötta på honom, jag tror denna operation var timad för att han ska få uppbackning av hardcore-zionister och fortsatt kunna klamra sig kvar i makten, samt att fokus försvinner från hans korruptionsutredning.

Aipac har full kontroll på amerikanernas sympati-kompass i konflikten men jag tror att sociala mediers framfart osv. får folk att öppna ögonen i högre takt. Men du har rätt i att sånahär operationer sker någon gång per decennium och att den stora massan lätt glömmer.
Citera
2021-05-23, 12:45
  #7387
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Richmoney
Det får du se. Judarna vill utrota palestinierna. Det kommer de aldrig lyckas med.

Varje missanpassad kriminell i arabvärlden kallar sig för palestinier. Palestinier av i dag är inte en folkgrupp. Hela upplägget är missvisande med att löst sammansatta grupper i luven på varandra, skulle kunna sköta en stat.

Det är en lukrativ näringsverksamhet att kalla sig palestinier och bli försörjd av FN och av dumskallar i olika länder som öser bidrag över dem. De flesta invånare i Gaza har inga rötter i Palestina. Det rör sig om folk som är inte välkomna till sina hemländer då de alltid orsakar social oro och inbördeskrig, var de än befinner sig.

Palestinier är ingen homogen folkgrupp, vilket förklaras av olika maktkamper där alla bråkar och dödar varandra, likt maffia för makt och kontroll över alla pengar som trillar in från omvärlden.

Det blir fler och fler människor som kallar sig för palestinier när bråkstakar och kriminella kastas ut från typ Jordanien, Syrien och Libanon. Nu har liknande grupper hittat till Sverige också, där vi har demonstrationer och en situation som liknar intifada light när olika gäng krigar om makt och pengar. I Sverige visar vissa element solidaritet med palestinier som visar på mer hat till Israel, än kärlek till folket i Gaza. Det börjar alltid med stenkastning och bränder, och fortsätter med vapen och raketer, där det finns folk som tycker det är synd om brottslingar, oavsett deras gärningar.

För vilken gång i raden ska FN nu bygga upp Gaza? Vill du betala för U-hjälp som går till att beväpna dessa terrorister? Varför ömmar du för tjuvar som använder biståndspengar till att köpa raketer som nu skjuts mot civila mål?
Citera
2021-05-23, 13:03
  #7388
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Direkt vet jag inte men absolut på annat sätt. Från Iran också. Men med absolute plausible deniability.

Jag är dock inte säker på att målet är att förinta Israel utan helt enkelt driva dem till förhandlingsbordet. Det finns egentligen inget för Iran att vinna på att Israel upphör att existera. Vad man skulle tjäna på är fred och upphävda sanktioner med JCPOA. Där är Netanyahu ett stort hinder på vägen. Det tror jag snarare är Irans mål; att bli av med honom.

Israel är ju USA:s utpost i Mellanöstern, en märkligt kakxig lydstat och det militära och politiska behovet av att radera Israel från kartan, ska nog inte underskattas. Bara prestigen är tillräcklig för att motivera Iran, som dessutom haft amerikanerna på andra sidan staketet (i Irak) i årtionden. Mycket förnedrande. Irans regering har nog svårt att skilja på USA och Israel och behöver inte göra det heller. Det är total polarisering. Israel är alltjämt styrt av "Satan"/USA.

Kriget mellan Hamas och Israel framstår alltmer som en trött teater, där målet uppenbarligen inte är att vinna, i konventionell mening. Man vill visa upp sig, plocka politiska poäng och upprepa sig så länge man kan. Senaste vändan var ju helt imbecill, ur militär synpunkt.

Värdelösa raketer plockas ner av Israels high-tech-sköld, Israel bombar sedan får, getter, gamla tanter, personbilar och höghus ... de bombar som vanligt lite här och var ... ibland flyger Hamas i luften, ibland 200 civila ...

Det är inte så j-a noga. Huvudsaken är att man skapar ett skådespel.

Båda sidor behöver ju också kriget, för att dölja inre sprickor och total inkompetens. Att Gaza har akuta problem med modern samhällsbyggnad vet ju alla, men Israel mår tyvärr inte bra heller.

Att Israels regering vill styra uppmärksamheten från de inre problemen, till ett evighetskrig mot Hamas, är helt begripligt, med tanke på den inre splittringen i Israel. Landet blir aldrig lugnt.

Skulle Hamas-kriget upphöra, tror jag att nya våldsamma konflikter skulle uppstå inne i Israel.

Det är ett splittrat land. Där finns ung 2 miljoner israeliska araber, som känner sig diskriminerade... och det finns ung 1 miljon ortdoxoa judar, som lyder religiösa skrifter istället för staten. De är utfattiga och vill inte göra militärtjänst. Ibland slåss de mot polisen och de gillar att kasta sten på utbölingar... Och till råga på allt föder de massor med barn. De är nästan odugliga som progressiva medborgare, som alla religiösa fanatiker.

Detta är stora problem, i ett land med blott 9 miljoner invånare.

Vill man hårdra det, kan man säga att Gaza-konflikten bara är en av flera akuta konflikter, men just den konflikten stjäl all uppmärksamhet.
Citera
2021-05-23, 13:17
  #7389
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Laxrulle
Ja exakt men Vissa länder måste hålla uppe skenet av att det går att lösa med medling eller avtal.
Förändringen måste komma från folket ledda av Ett sekulariserat styre. Dvs inget vi kommer se under vår livstid.

Både israelerna och palestinierna behöver sekularisering (vilket inte behöver betyda frånvaro av religion såklart). Västvärldens framgångar de senaste hundra åren, hänger intimt samman med sekularisering.

Det är ingen slump att alla uppfinningar och förbättringar har kommit från Väst de senaste hundra åren. Och det intensiva hatet mot Väst är märkligt, med tanke på allt man importerat från Väst: kärnkraft, vapen, medicin, datorer, fordon, elektricitet, telefoner, medicin osv osv..

Gör man inte upp med det teokratiska tänkandet, kommer samhället att stagnera och förfalla.

När kom en vass och populär uppfinning från Mellanöstern senast?

Både i Gaza och i Israel sitter sekulariseringen j-igt långt inne. Vi kommer inte att se den under vår livstid, nej.. Både israelerna och plaestinierna slits mellan gammalt mög (marken är helig och det står i en dammig magibok och bla bla) och tankar och beteenden som rent objektivt lyfter samhället och får de flesta att må bra, enkelt uttryckt.

Det lustiga är att israelerna och plaestinierna är ganska lika, när man skarapar på ytan ... båda svarar exakt samma sak på samma grundläggande frågor ...

"Ska vi satsa hårt på objektiv politik och skjuta religionen åt sidan och sluta slakta varandra pga urgamla stamlegender? Ska vi be hemma och försöka sköta det övergripande samhällsbygget helt sekulärt?"

Båda folken svarar tydligt nej.

Någon gång kommer israeler och plaestinier att sluta leva i forntiden, men då är vi döda.
Citera
2021-05-23, 13:19
  #7390
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Israel är ju USA:s utpost i Mellanöstern, en märkligt kakxig lydstat och det militära och politiska behovet av att radera Israel från kartan, ska nog inte underskattas. Bara prestigen är tillräcklig för att motivera Iran, som dessutom haft amerikanerna på andra sidan staketet (i Irak) i årtionden. Mycket förnedrande. Irans regering har nog svårt att skilja på USA och Israel och behöver inte göra det heller. Det är total polarisering. Israel är alltjämt styrt av "Satan"/USA.

Kriget mellan Hamas och Israel framstår alltmer som en trött teater, där målet uppenbarligen inte är att vinna, i konventionell mening. Man vill visa upp sig, plocka politiska poäng och upprepa sig så länge man kan. Senaste vändan var ju helt imbecill, ur militär synpunkt.

Värdelösa raketer plockas ner av Israels high-tech-sköld, Israel bombar sedan får, getter, gamla tanter, personbilar och höghus ... de bombar som vanligt lite här och var ... ibland flyger Hamas i luften, ibland 200 civila ...

Det är inte så j-a noga. Huvudsaken är att man skapar ett skådespel.

Båda sidor behöver ju också kriget, för att dölja inre sprickor och total inkompetens. Att Gaza har akuta problem med modern samhällsbyggnad vet ju alla, men Israel mår tyvärr inte bra heller.

Att Israels regering vill styra uppmärksamheten från de inre problemen, till ett evighetskrig mot Hamas, är helt begripligt, med tanke på den inre splittringen i Israel. Landet blir aldrig lugnt.

Skulle Hamas-kriget upphöra, tror jag att nya våldsamma konflikter skulle uppstå inne i Israel.

Det är ett splittrat land. Där finns ung 2 miljoner israeliska araber, som känner sig diskriminerade... och det finns ung 1 miljon ortdoxoa judar, som lyder religiösa skrifter istället för staten. De är utfattiga och vill inte göra militärtjänst. Ibland slåss de mot polisen och de gillar att kasta sten på utbölingar... Och till råga på allt föder de massor med barn. De är nästan odugliga som progressiva medborgare, som alla religiösa fanatiker.

Detta är stora problem, i ett land med blott 9 miljoner invånare.

Vill man hårdra det, kan man säga att Gaza-konflikten bara är en av flera akuta konflikter, men just den konflikten stjäl all uppmärksamhet.
Ultra ortodoxa judar samt Israeliska Palestinier får inte göra militärtjänt.

Helt klart står landet inför enorma demografiska utmaningar i en nära framtid.
Det liknar alltmer en semesterort för judar som begår Aliyah.

EDIT: Rättade lite stavfel samt la till Palestinier...
__________________
Senast redigerad av Giant Squid 2021-05-23 kl. 13:44.
Citera
2021-05-23, 13:33
  #7391
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Vem ska vi tacka för att de flyr från sitt hemland?

Fatta att de krigade mot allt och alla även innan judarna kom dit och även efter. Det är inte Israels fel att arabländer inte kan hålla sams, det är inte Israels fel att det är krig i Syrien, Libyen, Yemen, Sudan, Somalia, Afghanistan etc.
Citera
2021-05-23, 13:35
  #7392
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Ultra ortodoxa judar samt Israeliska får inte göra militärtjänt.

Jo de får göra militärtjänst och snart måste de göra militärtjänst. Det var en eftergiftspolicy som en av de första vänsterregeringarna gjorde för att få med Haredim men den är helt enkelt utgående. Det finns nästan noll stöd för den policyn idag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in